Temiz Bir Ev İçin 10 Adımlı Sabah Rutini

Evi temiz tutmak için ne yapmak gerekir? İşte, evinizin her zaman düzenli ve temiz olması için her sabah uygulamanız gereken 10 adımlı temizlik rutini:
Temiz Bir Ev İçin 10 Adımlı Sabah Rutini
21 Eylül 2022, 12:48

Evinizin her zaman düzenli ve temiz kalması için, kendinize uygun bir toparlama-temizleme rutinleri oluşturun. Bu rutinleri her gün yerine getirerek evinizin her zaman düzenli kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu sayede dip köşe temizlikleriniz de kolaylaşacaktır. İşte, her sabah düzenli olarak yapmanız gereken temizlik adımları:

 1. Uyandığınızda perdeleri ve pencereleri açarak evinizi havalandırın. Kalkar kalkmaz yatağı toplamayın. Nevresimlerin havalanmasına izin verin. 
 2. Odaları kontrol edin. Dün gece çıkardığınız çorap ve kıyafetler varsa, bunları toplayın ve kirli sepetine atın.
 3. Elinizi yüzünüzü yıkayıp dişinizi fırçaladıktan sonra, lavabonun etrafını ve aynayı temizleyin. Özellikle lavabonun hijyenik olması, sağlık açısından çok önemlidir.
 4. Salonda, yemek odasında ve normal odalarda bardak, tabak gibi eşyalar kalmış mı diye kontrol edin. Kirli bulaşıkları, bulaşık makinesine atın. Küçük çocuğunuz varsa, oyuncakları sepete yerleştirin.


temizlik

 1. Ortada duran sehpaların tozunu alın ve yerine yerleştirin. Yemek masasını silmeyi de unutmayın.
 2. Yatağınız yeterince havalanınca, toplama işlemine geçebilirsiniz. Komodinin üzerine bıraktığınız eşyaları da düzenleyin. Kir varsa tozunu alın.
 3. Pijamaları çıkarıp günlük kıyafetlerinizi giyin. Pijamalarınızı çekmeceye yerleştirin.
 4. Kahvaltı ettikten sonra çaydanlıktaki çay kalıntılarını ve kahve makinesindeki çöpleri mutlaka çöp kovasına boşaltın ve temiz bir şekilde bırakın. 
 5. Faturalardan tasarruf etmek için, evden çıkarken elektronik eşyaların fişlerini çekin ve ışıkları kapatın. Terlikleri, çekmeceye yerleştirin. Ayakkabılarınızı kapının dışında giyin. Akşamdan yere dökülen şeyler varsa, yerleri süpürün.

Artık düzenli bir ev için uyandıktan sonra neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu 10 adımı her sabah düzenli olarak yaparsanız, ev işlerinde büyük bir kolaylık sağlayabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?
 2. Yeni alınan buzdolabı nasıl temizlenir?
 3. Televizyon ekranı nasıl temizlenir?
 4. Yanmış çaydanlık nasıl temizlenir?
 5. Ütü kireci nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo