Göz Sağlığı İçin Mandalina Tüketin!

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan mandalina, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından çok faydalıdır. Dyt. Muhammet Nurullah Şahin, göz sağlığı için mandalinanın faydalarını anlattı.
Göz Sağlığı İçin Mandalina Tüketin!
27 Kasım 2023, 13:30
Lezzet Trendleri

Turunçgiller familyasından bir meyve olan mandalina, küçük, turuncu renkli ve ekşi bir tada sahip olan narenciyelerden biridir. Genelde kabukları soyulur ve dilimlenerek tüketilir. İç kısmı sulu olan bu meyve, portakal ve greyfurta göre daha küçük boyutlardadır. İnce kabuğu sayesinde kolayca soyulabilir. A, C vitamini ve lif bakımından zengin olan mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korumada önemli bir rol oynar. Taze bir şekilde tüketilen bu meyve, aynı zamanda meyve suyu, salata ve tatlı yapımında da kullanılabilir. Mandalina yağı ise aromaterapi ve kozmetik sektöründe kullanılır. 

mandalina

Mandalina Göz Sağlığına İyi Geliyor!

Mandalina göz sağlığına katkıda bulunabilecek besleyici bir meyvedir. Göz sağlığı için faydalı olan bazı besin maddelerini içerir ve bu sayede gözlerin sağlığını destekleyebilir. Mandalina, özellikle A vitamini bakımından zengindir. A vitamini, göz sağlığı için hayati öneme sahip bir besindir. Retina sağlığını destekleyerek görmeyi korur ve gece körlüğü gibi gözle ilgili problemleri önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, mandalina içeriğindeki antioksidanlar sayesinde gözlerdeki serbest radikallerle savaşabilir. Antioksidanlar göz sağlığını korumaya yardımcı olabilir ve yaşlanma ile ilişkili maküler dejenerasyon gibi gözle ilgili hastalıkların riskini azaltabilir.

Yazar:

Dyt. Muhammet Nurullah Şahin

Şunlara da göz atın;

  1. Göz sağlığı için neler yapmalıyız?
  2. Gözleri mavi ışıktan korumak için ne yapmalıyız?
  3. Göz sağlığı için en önemli vitaminler
  4. Mandalinanın faydaları nelerdir?
  5. Mandalinalı tarifler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo