Geniz Yanması Neden Olur: Evde Tedavi Yöntemleri

Geniz yanması neden olur, nasıl geçer? Geniz yanması için evde ne yapılabilir? VM Medical Park Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Samet Koca, geniz yanması nedenlerini anlattı.
Geniz Yanması Neden Olur: Evde Tedavi Yöntemleri
29 Kasım 2023, 11:17
Lezzet Trendleri

Genizde yanma hissi genellikle akut nazofarenjit (nezle) hastalığının en rahatsız edici belirtilerinden olduğunu dikkat çeken VM Medical Park Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Samet Koca, “Nezle, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Damlacık yolu ile yani hapşırma, öksürme ve ortak kullanılan malzemelerle bulaşır” dedi.

geniz yanması

Geniz Yanması Neden Olur?

Geniz bölgesi, damağın gerisinde kalan burun deliklerinin en arkada açıldığı alandır. Nadiren reflü, yani mide asit içeriğinin boğaza ve genze özellikle gece kaçak yapmasıyla o alanda uzun süren yanma hissi olabilir. Ayrıca burun eğriliği ve tıkanıklığı, sürekli tekrarlayan sinüzit atakları ve ağız solunumunun sık yapılması da uzun süreli genizde yanma hissine sebep olur.

Bütün bu saydığımız durumların dışında, sigara içilmesi, tek taraf kulakta dolgunluk hissi ve boyundaki bezelerde uzun zamandır olan şişlikler, kilo kaybı gibi durumlar da geniz yanmasına eşlik ederse mutlaka uzman hekimce değerlendirilmesi gereken kötü durumları düşündürebilir.

gargara

Geniz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Genizde yanma hissi her zaman hekime gitmeye gerek olan bir durum değildir. Yeni başlayan nezle şikâyetleri varsa 1 tatlı kaşığı kaya tuzu, karbonat ve su ile hazırlayacağınız 1 çay bardağı karışım ile gargara yapmak şikâyetleri hafifletir. Burun için okyanus suyu ile yıkama yapmak ve burun açıklığı sağlanması iyileşmeyi hızlandırır. Ağrı kesici ilaçlar da ağrının azalmasında fayda sağlar. Reflü şikâyetleri fark ediliyorsa ona yönelik reflü diyeti ve mide şurubu kullanımı rahatlatacaktır.

Tüm bu uygulamalara rağmen şikâyetler devam ediyor, yüksek ateş oluyor baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı şikâyetlerinde artış oluyorsa Kulak Burun Boğaz Hastalıkları hekimine başvurması gerekir.

Yazar:

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Samet Koca

Şunlara da göz atın;

  1. Geniz akıntısı neden olur?
  2. Burun yanması neden olur?
  3. Reflü atakları nasıl azaltılır?
  4. Alerjik rinit belirtileri nelerdir?
  5. Koah tetikleyicileri nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo