ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER SALEP BİTKİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİ: EVDE SALEP NASIL YETİŞTİRİLİR?

SALEP BİTKİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİ: EVDE SALEP NASIL YETİŞTİRİLİR?

Salep bitkisi nasıl yetiştirilir? Salep bitkisi bakımı nasıl yapılır? Salep kaç ayda yetişir? Salep bitkisi nerede yetişir? İşte, saksıda salep yetiştirme yöntemleri ve salep bitkisi bakımı:
Salep Bitkisi Yetiştiriciliği: Evde Salep Nasıl Yetiştirilir?

Kış aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklardan korunmak için sık sık tüketilen salep, evde kolaylıkla yetiştirilen bitkilerden biridir. Orkidegiller veya salepgiller familyasına ait bir bitki olan salep, genellikle mor, nadiren ise beyaz renktedir. Estetik görünümü ile süs bitkisi olarak da yetiştirilen salep, bitkinin toprak altında kalan kısımlarından elde edilir. Toprağın altındaki yumrular toz haline getirilerek içecek yapımında kullanılır. Soğuk ortamları seven salep bitkisi, hemen hemen birçok iklimde yetiştirilmeye müsaittir. Salep bitkisi Eylül ayında ekilir. Doğru bakım yapılırsa Nisan ve Haziran aylarında çiçek açmaya başlar. Çiçek açtıktan sonra bitkinin altındaki yumrular toplanır ve tüketmeye hazır hale getirilir. Peki, evde salep nasıl yetiştirilir? İşte, salep bitkisi yetiştiriciliği hakkında her şey:


Saksıda Salep Nasıl Yetiştirilir?

  • Evde salep yetiştirmek için geniş bir saksı alın. Saksının içerisine %25 kum, %10 yanmış koyun gübresi bulunan toprakla doldurun.
  • Toprağa 5 cm derinlikte olacak şekilde küçük çukurlar açın. Bu çukurlara salep tohumlarını yerleştirin ve üzerini toprakla örtün.
  • Saksının altını çıkartın. Bu sayede bitkiden daha iyi verim alabilirsiniz. Salep bitkisi için ilk can suyunu verin ve saksıyı bol güneş alan bir ortama yerleştirin.
  • Salep bitkisi fazla sulamayı sevmediği için toprağı nemli kalacak şekilde sulayın. Sulama sıklığını belirlemek için işaret parmağınızla toprağa bastırın.
  • Eğer toprak çok kuruysa sulama yapabilirsiniz. Eğer toprak nemliyse sulama işlemini ertesi güne bırakabilirsiniz.
  • Salep bitkisi Nisan-Haziran ayları arasında çiçek açmaya başlar. Bu yüzden çiçek açana kadar sabırlı olmanız ve bitkinin bakımını ihmal etmemeniz gerekir.
Salep Hasadı Nasıl Yapılır?

Salep bitkisinde 2 adet yumru vardır. Bu yumrulardan biri toplanır, toz haline getirilir ve afiyetle tüketilir. Diğer yumru ise diğer sene toplanacak genç yumrudur.


Salep Kaç Ayda Yetişir?

Salep bitkisinin çiçek açması için, ortalama 10-12 ay gerekir. Ancak ilk sene ekilen yumrular salep yapımında kullanılmaz. Bu nedenle 1 sene daha beklenir. İkinci oluşan yumrular salep yapımında kullanmak için uygundur.


Salep Bitkisi Hangi İklimde Yetişir?

Salep, genellikle kendi kendine yetişen bir bitki türüdür. Soğuk ve kireçli toprakları seven salep bitkisi, deniz seviyesinden 2500 metre yüksekliklere kadar görülebilir.


Salep Üretimi Neden Yasak?

Salep soğanlarının bazı türleri yok olma tehlikesi altındadır. Bu yüzden yok olma tehlikesi bulunan salep tohumlarının satışı yasaktır.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!