Safran Yetiştiriciliği: Evde Safran Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda safran nasıl yetiştirilir? Safran bakımı nasıl yapılır? Safran ne zaman ve nasıl dikilir? İşte, adım adım evde safran yetiştirme yöntemleri:
Safran Yetiştiriciliği: Evde Safran Nasıl Yetiştirilir?
23 Ocak 2023, 15:47

Ana vatanı Güneybatı Asya toprakları olan safran, süsengiller familyasına ait bir bitkidir. Günümüzde baharat, parfüm ve ilaç sektöründe kullanılan safran, sınırlı bölgelerde üretilir. Sonbaharda çiçek açan ve 20-30 santimetreye kadar uzayabilen safran, mor renkli çiçeklere sahiptir. Mutfaklarda gıda boyası olarak da kullanılır. Ülkemizde en çok Safranbolu'da yetiştirilen bu bitki, özel kokulu, acımsı ve kuvvetli bir tattan oluşur. Safran yetiştiriciliği hem serada, hem de evde yapılabilir. Evde kendi bitkilerini yetiştirmek isteyenler için, safran yetiştiriciliği hakkında merak edilenleri sizler için derledik. İşte, evde safran yetiştirme yöntemleri:

safran

Evde Safran Nasıl Yetiştirilir?

Safran yetiştirmek için geniş bir saksı ve humuslu toprak kullanılmalıdır. Saksı küçük olursa, safran çiçekleri yeterince büyüyemez. 

 1. Öncelikle geniş saksının yarısını toprakla doldurun.
 2. Safran soğanlarının geniş kısmı alta gelecek şekilde toprağa yerleştirin. Soğanlar arasında boşluk bırakın.
 3. Safran soğanlarının üzerine 15-20 cm daha toprakla örtün.
 4. Toprakla örttükten sonra safran soğanlarına ilk can suyunu verin.
 5. Safran Akdeniz iklimini sevdiği için, aşırı soğuktan ve rüzgardan korunaklı bir ortama yerleştirin.
 6. Safran çiçeği güneşli ortamları sever. Bu yüzden evinizin en çok güneş alan yerlerine bitkinizi yerleştirebilirsiniz.
 7. Safranı sulama sıklığını belirlemek için, işaret parmağınızı toprağa batırın. Eğer toprak kuruysa hemen sulama işlemini yapın. Eğer toprak hafif nemliyse, sulama işlemini bir sonraki güne erteleyebilirsiniz.

Safran Yetiştirmek İçin Toprak Seçimi Nasıl Olmalı?

Safran, kumlu, taşsız, iyi drenajlı ve gevşek toprak sever. Taban suyu seviyesi çok yüksek olan toprakları sevmez. Taşlık ve gölgeli alanlar safran yetiştirmeye uygun değildir.

safran

Safran Ne Zaman Ekilir?

Safranı ekmek için en uygun zaman, sonbahar aylarıdır. Özellikle 15Ağustos -15 Eylül aralığı safran çiçeğini ekebilirsiniz. Safran bitkisinin çiçekleri, Ağustos-Eylül gibi ekildiyse, 15 Ekim-15 Kasım arasında açmaya başlar. Bitkinin çiçeklenmesi 1 ay, hasadı ise 20 gün sürer.

safran

Safran Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Safran çiçeğini yetiştirirken toprağı aşırı sulamaktan kaçının. Fazla sularsanız safran soğanları çürüyecektir.
 2. Bitki çiçeklendikten sonra, çiçekleri gün doğmadan önce toplayın.
 3. Çiçekleri topladıktan sonra 3 adet tepeciği dikkatlice ayırın.
 4. Çiçeklerin ortasında bulunan safran baharatı, sıcak hava üfleyen kurutma makinelerinde kurutulduktan sonra cam kavanozlarda muhafaza edilebilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Safranın faydaları nelerdir?
 2. Saksıda sarımsak nasıl yetiştirilir?
 3. Evde avokado nasıl yetiştirilir?
 4. Zencefil nasıl yetiştirilir?
 5. Saksıda domates nasıl yetiştirilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo