Evde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Doğal Çözümler

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? İşte, burun tıkanıklığını gidermek için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler:
Evde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Doğal Çözümler
24 Nisan 2024, 21:43

Solunum sisteminin en önemli organlarından biri olan burun, havanın akciğerlere ulaşmadan önce ısınıp nemlenip temizlenmesini sağlar. Burnun bazı nedenlere bağlı olarak görevini yerine getirememesine burun tıkanıklığı denir. Burun tıkanıklığı kaliteli uykuyu önleyen, nefes almayı zorlaştıran bir etkendir. Genellikle basit olarak görülen burun tıkanıklığı, tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir. Genellikle mevsim geçişleri, gribal enfeksiyonlar ve alerjiler burun tıkanıklığının en yaygın nedenlerindendir. Peki, burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir? İşte, burun tıkanıklığına iyi gelen çözümler:

burun tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığını tedavi edebilmek için öncelikle nedenin bulunması gerekir. En yaygın nedenler;

 1. Gribal enfeksiyonlar
 2. Mevsim geçişleri
 3. Burun eti
 4. Saman nezlesi
 5. Alkol
 6. Konka şişmeleri
 7. Alerjiler
 8. Baharatlı yemekler
 9. Hormonal değişiklikler
 10. Burunda yabancı cisim
 11. Yüksek tansiyon
 12. Grip
 13. Mesleki astım
 14. Sinüzit
 15. Gebelik
 16. Burun polipleri
 17. Uyku apnesi
 18. Tiroid bozuklukları

Burun tıkanıklığının nedenini bulabilmek ve doğru tedaviyi uygulayabilmek için, mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Evde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

 1. Zeytinyağı

zeytinyağı

Buruna damlatılan 1-2 damla zeytinyağı burun tıkanıklığının kısa sürede geçmesini sağlar.

 1. Tuzlu Su

tuzlu su

Burun tıkanıklığında en çok kullanılan yöntemlerden biri de tuzlu sudur. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek burnunuzu temizleyebilirsiniz.

 1. Zencefil Çayı

zencefil çayı

Zencefil mukozanın akışkanlığını arttırır ve geniz kanallarının açılmasını sağlar. 2 bardak su kaynatın ve içerisine 2 tatlı kaşığı zencefil tozu ilave edin. 10 dakika beklettikten sonra süzün. Bir bardağını için. Kalanını ise sıcak kompress olacak şekilde burnunuza uygulayın.

 1. Elma Sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi, mukusun incelmesini sağlar ve bakteri oluşumunu önler. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı içerek tıkanıklığı önleyebilirsiniz.

 1. Lavanta

lavanta

Lavanta çiçeğinin yapraklarını kaynar suya atın ve 10 dakika demleyin. Ardından karışımı süzün ve suyunu burnunuza çekin.

 1. Nane

nane

Nane de burun tıkanıklığına iyi gelen besinlerden biridir. Gün içinde yakanız 2 damla nane yağı damlatarak tıkanıklığı giderebilirsiniz.

 1. Burun Masajı

burun masajı

Masaj, doğru bir şekilde uygulandığında kan akışını hızlandırır. Bir yemek kaşığı nane yağı ve zeytinyağını ısıtın. Parmağınızın ucuyla burun ve kaş çevresine masaj yapın. Burnun en üst kısmına yanlardan baskı yapın. Bu esnada ağzınızdan nefes alın. 

burun tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

 1. Zencefil, nane gibi bitki çayları burun tıkanıklığının geçmesine yardımcı olur.
 2. Sigara kullanmak, burun tıkanıklığını tetikler. Bu yüzden sigara kullanmayı bırakın.
 3. Tuzlu su burun tıkanıklığı için en etkili yöntemlerdendir. Bu yüzden denize girebilir veya yukarıda bahsettiğimiz uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Bol bol su içmek, burun mukozasının nemli kalmasına yardımcı olur.
 5. Klimalı veya kaloriferli ortamlarda hava kurur. Odaya buhar makinesi veya kaynar su koymak, havanın nemli kalmasını sağlayacaktır.
 6. Burun tıkanıklığı alerjikse, polen mevsiminde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun.
 7. Rüzgarlı ve kuru günlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin.

Önemli Not: Burun tıkanıklığı bir hastalık belirtisidir. Bu yüzden altta yatan nedenler bulunmalı ve tedavi edilmelidir. Burun tıkanıklığının yanında başka belirtiler de yaşıyorsanız, en kısa sürede doktora başvurun.

Şunlara da göz atın;

 1. Diş ağrısına ne iyi gelir?
 2. Burun yanması neden olur?
 3. Burun kuruluğuna ne iyi gelir?
 4. Mide bulantısına ne iyi gelir?
 5. Burun akıntısı nasıl geçer?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo