Ev Yapımı 10 Farklı Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifi

Gözenek nasıl sıkılaştırılır? Gözenek sıkılaştırıcı maske nasıl yapılır? Gözenekleri sıkılaştırmak için ne yapmak gerekir? İşte, evde kolayca hazırlayabileceğiniz en etkili 10 gözenek sıkılaştırıcı maske tarifi:
Ev Yapımı 10 Farklı Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifi
02 Şubat 2021, 15:20

Gözenekler, cildin hava almasını sağlayan hücrelerdir. Gözeneklerin içi dolduğunda ise cilt yüzeyinde kirlenmeler meydana gelir ve cilt delik deşik bir görünüm alır. Bu görüntüden uzak durmak için gözeneklerin sıkılaştırılması gerekir. Genişleyen gözenekler, doğru maskeler kullanılmadığında cildin kötü görünmesine sebep olabilir. Bu yüzden gözenek sıkılaştırıcı maskeler yardımıyla cilt sağlıklı, parlak ve temiz bir görünüm alır. Ancak gözenekleri sıkılaştırmak için sürekli kimyasal ürün kullanmak da zararlıdır. Bu yüzden evde kolayca uygulayabileceğiniz gözenek sıkılaştırıcı maske tariflerini derledik. Doğal ürünlerden faydalanarak cilt yüzeyinin pürüzsüz bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. İşte, ev yapımı 10 farklı gözenek sıkılaştırıcı maske tarifi:


 1. Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler: 2 çay kaşığı limon suyu, 1 adet yumurta akı.

Bir kase içerisinde limon suyu ve yumurta akını karıştırın. Temiz fırça yardımıyla karışımı yüzünüze sürün. İncecik bir peçeteyi parçalar halinde bölerek maskeyi sürdüğünüz yerin üzerine koyun ve elinizle hafifçe bastırın. Karışımı peçetenin üzerinden tekrar uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra peçeteyi çıkartın ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.


 1. Karbonat Maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı karbonat, 3 yemek kaşığı su.

Karbonatı suyun içerisine eriterek karıştırın. Parmak ucunuzla bu karışımı yüzünüze masaj şeklinde uygulayın. Karışımı 2 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.


 1. Nemlendiricili Maske

Malzemeler: 1 yemek kaşığı kaymak, 2 yemek kaşığı yoğurt, yarım salatalık.

Salatalığı rendeleyin, yoğurdun içerisine ekleyerek karıştırın. Daha sonra kaymağı da ekleyin ve krem kıvamına getirin. Hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve 10 dakika kadar bekletin. Bekleme süresinin ardından soğuk suyla durulayın. Bu maske hem gözenekleri sıkılaştırır, hem de cildi nemlendirir.


 1. Domates Suyu Maskesi

Malzemeler: 1 adet domates

Domatesin kabuklarını soyun ve blenderdan geçirerek su haline getirin. Temiz bir pamuğu domates suyuna batırarak cildinize uygulayın. Maskeyi 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.


 1. Süt ve Yaş Maya Maskesi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı yaş maya.

Sütün içerisine yaş mayayı ekleyin ve eritin. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın ve hafifçe kurulayın. Hazırladığınız maskeyi cildinize sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Her hafta düzenli uygulandığında etkili sonuçlar alabilirsiniz.


 1. Elma Sirkeli Maske

Malzemeler: 1 fincan içme suyu, 1 fincan elma sirkesi.

Sprey şişenin içerisine su ve elma sirkesini alarak karıştırın. Bu karışımı pamukla cildinize sürün ve 2 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bu maske ile hem gözeneklerinizi sıkılaştırabilir, hem de cildinizi temizleyebilirsiniz.


 1. Aloe Vera Maskesi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı aloe vera, 1 adet portakal.

Portakalın suyunu sıkın ve aloe vera jeli ile karıştırın. Kremsi bir kıvam aldığında parmak uçlarınızla yüzünüze sürün. 5 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. Kısa sürede en etkili sonuç veren maskelerden biridir.


 1. Buğday Unlu Maske

Malzemeler: 3 yemek kaşığı buğday unu, yarım bardak ılık su, bir yemek kaşığı limon suyu.

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 20 dakika boyunca bekletin. Ardından soğuk suyla yıkayın. Buğday unu cildin sıkı görünmesini sağlar. Limon ise damarların sıkılaşmasına yardımcı olur. Düzenli uygulandığında etkili sonuçlar verir.


 1. Gül Suyu Maskesi

Malzemeler:  2 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı yoğurt, kıvam alana kadar gül suyu.

Tüm malzemeleri bir karışım elde edene kadar karıştırın. Pamuk yardımıyla temiz cilde maskeyi sürün. 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla cildinizi durulayın. Gül suyu ile cildiniz nemlenecek, hücreler yenilenecek ve gözenekler sıkılaşacaktır.


 1. Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayını normal bir şekilde demleyin. Çay ılımaya başladığında pamukla cildinize sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.


Önemli not: Cildiniz hassas bir yapıya sahipse, maskeleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.


Şunlara da göz atın;

 1. Doğal cilt maskeleri
 2. Ev yapımı nemlendirici krem
 3. Ozon yağı nasıl kullanılır?
 4. Yağlı cildi olanlar nasıl beslenmeli?
 5. At kestanesi kremi nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo