ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER GÜZELLİK REÇETELERİ ERKEKLER İÇİN CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

ERKEKLER İÇİN CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

Erkeklerin cilt bakım rutini nasıl olmalı? Erkekler hangi cilt bakımlarını yapmalı? İşte, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için erkeklerin uygulaması gereken cilt bakım rutinleri:
Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakımı dendiğinde ilk akla gelen kadınlar olsa da, aslında erkeklerinde bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bazı günler cildinize bakım yapmaya ihtiyaç duymasanız bile, günün sonunda çevresel faktörlerin cildinizi kirlettiğini ve yıprattığını bilmeniz gerekiyor. Eğer cildinizi temizlemezseniz, kısa süre içerisinde yağlanma, kabuklanma ve siyah nokta problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Tam da bu yüzden, erkeklerin uygulaması gereken cilt bakım rutinlerini yazımızda derledik. İşte, erkekler için adım adım cilt bakım önerileri:

  • Cilt tipinizi belirleyin.

Bakım rutinini oluşturmadan önce, cilt tipinizi belirlemeniz gerekir. Yağlı, karma ve kuru ciltler arasından hangisi sizin cildiniz? Eğer emin değilseniz, bu konuda bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Cildiniz kuru ve pul pul bir görünüme sahipse kuru, yüzünüzün genelinde parlamalar varsa yağlı, alın-burun ve çene bölgesinde yağlanmalar varsa karma bir cildiniz var demektir.

  • Cildinizi temizleyin.

Cilt bakımının en önemli aşaması temizliktir. Cildiniz kuru olsa bile, günde 2 kere temizlemeniz gerekir. Böylece fazla yağ ve kirlerden arındırabilirsiniz. Temizlemek için arındırıcı yüz yıkama jellerini kullanabilirsiniz. Cilt temizleme işlemini sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez gerçekleştirin.  • Peeling yapın.

Haftada 1-2 kez peeling yapmak, gözeneklerin temizlenmesine ve ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca pul pul görünümü de azaltır. Cildinize peeling yaparken nazik hareketlerle masaj yapmaya ve sakalların alt kısmına da uygulamaya özen gösterin. Ardından ılık veya soğuk suyla iyice durulayın. Sıcak su, cildin kurumasına neden olduğu için önerilmemektedir. 

  • Nemlendirmeyi unutmayın.

Cildinizi temizleyip peeling uyguladıktan sonra, nemlendirme aşamasına geçebilirsiniz. Cildin nem ihtiyacı karşılanmazsa, daha fazla yağ oluşur. Bu yağlar da gözenekler arasında dolar. Bu yüzden günde en az 2 kez cildinizi nemlendirin. 

  • Yaşam tarzınızı değiştirin.

Sağlıklı bir cildin anahtarı yalnızca cilt bakımıyla sınırlı değildir. Yağl�� ve işlenmiş gıdalar, cildin sivilce ve siyah noktalara daha açık bir hale gelmesine yol açar. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenin. Gün içerisinde bol bol su için. Koyu göz altlarından korunmak için, günde 8 saat uyumaya özen gösterin.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!