Düdüklü Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutfakta büyük bir kolaylık sağlayan düdüklü tencereler, yiyeceklerin pişirme hızını yarı yarıya düşürür. Peki, düdüklü tencere alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, düdüklü tencere alırken dikkat edilmesi gereken özellikler:
Düdüklü Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
07 Kasım 2023, 15:14

Düdüklü tencere, pişirme konusunda farklı özelliklere sahip olan bir tencere çeşididir. Yemeklerin buhar basıncı ile pişirilmesine imkan sağlayan bu tencereler, yemekleri pişirme süresini yarı yarıya indirir. Buhar tencereye hapsolur ve içinde yüksek bir basınç oluşturur. Basınç arttıkça suyun kaynama noktası artar. Düdüklü tencerelerde buhar ayarı bulunur. Özellikle hızlı yemek pişirme konusunda çok başarılı olan düdüklü tencereler, besinlerin daha yumuşak ve sulu olmasını sağlar. Özellikle bakliyat ve et yemeklerinde yaygın olarak kullanılır. Farklı çeşitleri olan düdüklü tencereler genellikle kaliteli ve dayanıklıdır. Lastiksiz ve kapsül tabanlı tencere olmak üzere farklı çeşitlere ayrılır. 

Düdüklü Tencere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

düdüklü tencere

  1. CE Belgesi

Düdüklü tencere alırken, tencerenin üzerinde CE belgesi olmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Bu belge, tencerenin Avrupa normlarına uygunluğunu gösterir. Yani, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, bitki yaşam ve hayvan sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması bakımından asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösterir.

  1. Yapı Malzemesi

Düdüklü tencerelerin çeşitleri 3'e ayrılır. Alüminyum, paslanmaz çelik ve elektronik sistemli tencereler. Paslanmaz çelikler, belirli bir oranda krom içerir ve çeliği paslanmaya karşı korur. Bu sayede sağlık açısından zararlı madde içermez. Alüminyum tencereler ise genelde aşınmaya eğilimlidir ve zehirli metaller yiyeceklere karışabilir. Elektronik düdüklü tencereler ise akıllı göstergeleri sayesinde yiyecekleri hangi programda pişireceğinizi, kapağı ne zaman açacağınızı gösteren ek özelliklere sahiptir.

düdüklü tencere

  1. Emniyet Kilidi

Daha öncede söylediğimiz gibi pişirme esnasında artan basınçla birlikte düdüklü tencereler patlayabilir ve kişiye ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden alacağınız düdüklü tencerede emniyet kili olmasına dikkat edin. 

  1. Pişirme Modu

Düdüklü tencereler, farklı modlara sahiptir. Tencerenin içinde oluşacak basınç, ayarlanabilir özelliktedir. Kullanım kılavuzunda yazan talimatlara dikkat ederek, pişirme modu olan modelleri tercih edebilirsiniz. 

düdüklü tencere

  1. Garanti Süresi

Düdüklü tencereler, genelde 2 yıllık garanti süresine sahiptir. Bu yüzden düdüklü tencere alırken, yanında mutlaka garanti belgesinin olmasına dikkat edin. Üründen kaynaklanan hatalar, garanti belgesi sayesinde kolayca düzeltilebilir. 

Düdüklü Tencerenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Düdüklü tencerenin kalitesini anlamak için, mutlaka hangi malzemeden üretildiğine bakın. Paslanmaz çelik ve alüminyumdan üretilen tencereler, diğerlerine göre daha dayanıklı ve kullanışlıdır. Düdüklü tencerenin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bilindik markaların modellerini tercih edin ve seçim yapmadan önce mutlaka kullanıcı yorumlarını okuyun. Ayrıca tencere üzerinde yer alan CE ibaresine bakmayı da unutmayın. CE ibareli düdüklü tencereler hem kaliteli, hem de güvenlidir. 

Şunlara da göz atın;

  1. Düdüklü tencere nasıl kullanılır?
  2. Döküm tencerelerin ömrü nasıl uzatılır?
  3. Tencere bakımı nasıl yapılır?
  4. Set üstü ocak alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  5. Çay makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo