Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Set üstü ocak nedir? Set üstü ocak özellikleri nelerdir? Set üstü ocak ölçüleri nedir? Set üstü ocak alırken nelere dikkat edilmeli? İşte, mutfağın demirbaşlarından biri olan set üstü ocak alırken dikkat edilmesi gerekenler:
Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
25 Mayıs 2023, 15:20

Set üstü ocak, mutfakta en çok kullanılan cihazlardan biridir. Pişirme ihtiyaçlarına yanıt veren bu ocak, mutfak tezgahının yanında yer alır. Ölçüsü, mutfağınızdaki alana bağlı olarak değişir. Farklı çeşitleri olan bu ocaklar, tezgahın üst kısmında konumlandırılır. Genellikle fırının üzerine konumlandırılan set üstü ocak, çok fazla kullanıldığı için dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

set üstü ocak

Set Üstü Ocak Özellikleri Nelerdir?

 1. Set üstü ocakların indüksiyonlu çeşitleri mevcuttur. Bu ocaklarda, doğrudan tavaya ısı uygulayan yeni nesil ısıtma teknolojisi kullanılır. Bu sayede yemeğiniz daha hızlı ve verimli bir şekilde ısınır. 
 2. Paslanmaz çelik ocaklar, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Performans bakımından verimlidir. 
 3. Bazı ocaklarda taşma havuzu mevcuttur. Bu havuz, temizlik sürecini kolaylaştırır. 
 4. İndüksiyonlu ocaklar, yalnızca emaye, çelik ve dökme tava gibi altında manyetik diski olan tencere ve tavalarda çalışır. Seramik, cam, bakır ve alüminyum tencereler indüksiyonlu ocaklara uygun değildir.

set üstü ocak

Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ocağın ölçüleridir. Mutfağınızda ocak için ayrılan alanı ölçtükten sonra, alacağınız modelin ölçülerini bu alana göre uyarlayabilirsiniz. 
 2. Ocağın kullanılacağı yerde gaz ve elektrik bağlama noktaları olması gerekir. Buna göre ocağın konumunu daha iyi belirleyebilirsiniz. 
 3. Set üstü ocağın ateşleme sisteminin güçlü olmasına dikkat edin. Çakmak, ocak gözünde yer almalıdır.
 4. Gaz kaçağı durumuna karşı önlem almak için, alacağınız ocağın gaz emniyeti olmasına dikkat edin.
 5. Ocağın en önemli noktalarında biri de alev başlığıdır. Kaliteli modeller, düğme kapatıldığında ateşte titreşim yapmaz ve açıldığı sırada ses çıkarmaz. Gazı tasarruflu bir şekilde kullanır.
 6. Ocaklarda bulunan ızgaralar da önemlidir. Izgara, tavayı sallamayacak şekilde konumlandırılabilmelidir. 
 7. Set üstü ocakların paslanmaz çelik ve camdan yapılan çeşitleri mevcuttur. Şık bir tasarım istiyorsanız, camdan yapılan ocakları tercih edebilirsiniz. Ancak çizilme ve dayanıklılık açısından paslanmaz çelik ocaklar daha uygundur.

set üstü ocak

Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir?

Izgara demirleri olan bir ocak alacaksanız, ızgara parçalarının bulaşık makinesinde yıkanılabilir olmasına dikkat edin. Bu sayede temizlikte işiniz kolaylaşacaktır. İndüksiyonlu ocaklar, pürüzsüz cam yüzeylere sahiptir. Bu özelliği ile kolayca temizlenebilir ve etrafı toparlamanız daha kolay olur.

Şunlara da göz atın;

 1. Çay makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 2. Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 3. Cam ocak nasıl temizlenir?
 4. Ocak demirleri ne temizlenir?
 5. Tava çeşitleri ve özellikleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo