Çay Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çay makinesi nasıl seçilir? Çaycı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Çay makinelerinin özellikleri neler? İşte, çay makinesi alırken dikkat edilmesi gereken özellikler:
Çay Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
29 Mayıs 2023, 13:05

Çay, Türk milletinin yerli içeceklerinden biridir. Kahvaltı sofralarında başlayan çay geleneği, akşam yemeği sonrasına kadar devam eder. Özellikle kalabalık misafir sofralarında çay demlemek biraz zaman alıcı olabilir. Tam da bu yüzden daha pratik bir kullanıma sahip olan çay makineleri, hızlı ve lezzetli çay yapmak için günümüzde en çok tercih edilen elektronik eşyalardan biridir. Peki, çay makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, çay makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Su ve Demlik Hacmi

Çay makinesi alırken, hacim seçimine dikkat etmek gerekir. Makinenin alt kısmında bulunan haznenin ne kadar su aldığı ve demliğin kapasitesi, elde edeceğiniz çay miktarını değiştirir. Eğer 1-2 kişilik bir çay makinesi almak istiyorsanız, 1.7 litre hacme sahip olan standart makineler yeterlidir. Ancak kalabalık bir ailede yaşıyorsanız, sık sık misafir ağırlıyorsanız veya çay makinesini ofis için alacaksanız, 2 litre ve üzeri hacme sahip olan modelleri tercih edebilirsiniz.

çay makinesi

  1. Tasarım

Çay makinesi, genellikle mutfağın görünen alanlarından birine konumlandırılır. Eğer çay makinesini devamlı kullanacaksanız, tasarımına dikkat etmeniz gerekir. Ergonomik tasarımlı makineler, daha kolay kullanım imkanı sunar. Otomatik demlemeli makineler, standart çaycılardan daha geniştir. Bu yüzden çay makinesini almadan önce yerini seçmeniz, büyüklüğü belirlemeniz açısından önemlidir. Ayrıca mutfak duvarlarının ve eşyalarının rengine bakarak, çaycının rengini daha iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz.

  1. Watt

İdeal çay makinesinin elektrik tüketimi, minimum 1600 watt olmalıdır. Güçlü motorlar, suyu kısa sürede kaynatsa da, elektrik tüketimi fazladır. Bu yüzden çaycının elektrik tüketimi 1600-2000 wat aralığında olmalıdır. Çayı sıcak tutmak için bekleme modu olan modellerde, elektrik sarfiyatının en az 150 watt olması gerekir.

çay makinesi

  1. Yapı Malzemesi

Sürekli suyla temas eden çaycılar, paslanmaz çelik, plastik, inox veya camdan üretilebilir. Bu aşamada hem zevkinize, hem de bütçenize göre seçim yapabilirsiniz. Yaşadığınız yerdeki su fazla kireçliyse, cam, paslanmaz çelik veya inox kullanmanız gerekir. Ekonomik ve hafif bir model arıyorsanız, plastik malzemeye yönelebilirsiniz. Çayın koyuluğunu görebilmek için, mutlaka şeffaf demlik tercih etmeniz gerekir.

  1. Otomatik Kapanma

Çay makinelerinde susuz çalışma emniyeti ve otomatik kapanma özelliği, oldukça önemlidir. Susuz çalışma emniyeti, çaycının içindeki su fazla kaynama nedeniyle bittikten sonra makinenin kendini otomatik kapatmasıdır. Ayrıca su kaynadığı zaman makine düğmesini atarak kendiliğinden kapanır veya kendini bekleme moduna alır. Bu özellik, ev kazalarının riskini düşürmek ve daha güvenli bir kullanım için sunulmuştur. 

Şunlara da göz atın;

  1. Set üstü ocak alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  2. Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  3. Airfryer alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  4. Su sebili alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo