Pekmez Kaç Kalori, Diyette Pekmez Yenir Mi?

Pekmez yemek kilo aldırır mı? Pekmez kaç kalori? Diyetteyken pekmez yenilebilir mi? İşte, Dyt. Gözde Karaca'dan pekmez çeşitlerinin diyet üzerindeki etkileri:
Pekmez Kaç Kalori, Diyette Pekmez Yenir Mi?
20 Mayıs 2024, 11:06

Pekmezin besin değerleri yapıldığı meyveye, üretim şartlarına göre değişiklik gösterse de genel olarak enerji yoğunluğu yüksek bir besin olarak kabul edilmektedir. 100 gram pekmez ortalama olarak 230-300 kalori içermektedir. 100 gram pekmezin içeriğinde 74,73 gram karbonhidrat, 0,1 gram yağ bulunmaktadır. 100 gram pekmez, 400 mg kalsiyum, 10 mg demir, B1, B2 vitaminleri ile yüksek oranda potasyum içermektedir. Koyuluk oranına göre içeriğindeki su miktarı değişiklik göstermektedir.
Pekmez Kilo Aldırır Mı?


Pekmez çeşitli meyvelerle yapılan, besin içeriği yüksek, birçok vitamin ve mineral içeren sağlıklı bir besindir. Bunların yanında kalorisi de oldukça yüksek bir besindir. Fakat şeker içeriğinin yüksek olması sebebi ile fazla tüketimi kilo alımına sebep olmaktadır. Porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketildiğinde vücudumuz için birçok faydası bulunmaktadır. Tüketim miktarına dikkat edilmez ise hızla kilo alımına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi büyük önem arz etmektedir.
Diyette Pekmez Yenir Mi?


Pekmez çok sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra kalorisi de oldukça yüksek bir besindir. Bu sebeple kilo vermek isteyen kişilerin tüketmesi kilo verme sürecini yavaşlatabilmektedir. Fakat kişi kilo almak istiyorsa diyete eklenmesi çok sağlıklı olacaktır. Sağlıklı beslenme bir dengeden ibarettir. Hiçbir besin yasaklı olmadığı için porsiyon kontrolüne dikkat edilerek canımız istediğinde 1 yemek kaşığı kadar tüketilebilmektedir. Aynı zamanda sağlıklı tatlı tariflerinde de şeker yerine tatlandırma amaçlı eklenebilmektedir. Kişinin diyabet, insülin direnci gibi hastalıkları yoksa porsiyon kontrolüne dikkat ederek aralarda tüketimi sağlanabilmektedir.


Yazar:

Dyt. Gözde Karaca

instagram.com/gozdediet


Şunlara da göz atın;

  1. Patates kilo aldırır mı?
  2. Yumurta kaç kalori?
  3. Diyette dondurma yenir mi?
  4. Süt içmek kilo aldırır mı?
  5. Çekirdek kilo aldırır mı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo