Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları: Süper Etkili 6 Bitki Çayı

Depresyona hangi bitki çayları iyi gelir? Sinirleri yatıştıran bitki çayları hangileri? Dyt. Gözde Karaca, depresyona iyi gelen bitki çaylarını ve etkilerini anlattı.
Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları: Süper Etkili 6 Bitki Çayı
01 Mart 2023, 12:42

Depresyon tedavisi, genellikle psikoterapi ve ilaç yoluyla yapılır. Fakat bazı bitki çaylarının, depresyon üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülür. Bunlar kesin olarak kanıtlanmadığı için, sadece semptomları hafifletmek ve ruh sağlığını iyileştirmek için günde bir fincan olacak şekilde kullanılır. Kesin depresyon tedavisi için, mutlaka bir doktora danışmanız önerilir.

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

rezene çayı

 1. Rezene çayı

Polisakkarit ve flavanoid gibi maddeler içeren rezene çayının stres azaltıcı etkileri vardır. Vücudu güçlendiren rezene çayı, bedeninizi rahatlatır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

papatya çayı

 1. Papatya çayı

Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olan papatya çayı, özellikle kendini kötü ve stresli hisseden kişilere tavsiye edilir. Sinirleri yatıştıran papatya çayı, antikonvülsan etkisiyle uyku ve sinir şikayetleri üzerinde etkilidir. Huzursuzluk ve kaygı semptomlarını azaltır.

anason çayı

 1. Anason çayı

Sakinleştirici bit etkisi olan anason çayı, depresyon tedavisinde olumlu etkilere sahiptir. Anti-inflamatuar ve antiviral etkileriyle, bağışıklığı güçlendirir. Sinir sistemini güçlendirir ve baş ağrılarını hafifletir.

ginseng çayı

 1. Ginseng çayı

Yorgunluk, halsizlik, stres ve tükenmişlik sendromu üzerinde olumlu etkileri bulunan ginseng çayı, fiziksel ve zihinsel stresi azaltır. Sinir hücrelerindeki bilgi akışını gerçekleştiren kimyasal iletkenlerin dengesini sağlar. Düzenli olarak kullanılması önerilir.

yeşil çay

 1. Yeşil çay

Günümüzde en çok tercih edilen popüler çaylardan biri olan yeşil çay, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. İçerisinde bol miktarda antioksidan barındıran bu çay, stresi azaltır, dopamin seviyesini artırır. Psikolojik açıdan kişiyi rahatlatmasının yanı sıra uykuya dalmanızı da kolaylaştırabilir.

passiflora çayı

 1. Passiflora çayı

Tansiyon düşürücü ve yatıştırıcı etkiye sahip olan passiflora çayı, uykusuzluk üzerinde etkilidir. Panik atak, stres ve kaygı bozukluğuna da iyi gelir.

Not: Herhangi bir bitki çayını içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Yazar:

Dyt. Gözde Karaca

instagram.com/dyt.gozdekaracakayan

Şunlara da göz atın;

 1. Depresyon ve beslenme ilişkisi
 2. Depresyonun fiziksel etkileri
 3. Adet söktürücü bitki çayları
 4. Kış hastalıklarına iyi gelen bitki çayları
 5. Bitki çayı tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo