Daha İyi Bir Uyku İçin: Melatonin Açısından Zengin 5 Besin

Daha iyi uyumak ister misiniz? Melatonin açısından zengin besinler, uykuya dalmanızı kolaylaştırır ve uyku kalitesini artırır. İşte, daha iyi bir uyku için melatonin açısından zengin 5 besin:
Daha İyi Bir Uyku İçin: Melatonin Açısından Zengin 5 Besin
12 Nisan 2023, 13:32

Melatonin, geceleri epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Uyku-uyanıklık döngüsünün kontrolü ile ilişkilendirilmiştir. Melatonin, uyku düzenini dengelemeye yardımcı olabilir. Melatonin takviyeler, uyku yardımcısı olarak kullanılır. Ancak melatonin içeren besinler de uyumanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir takviyeyi kullanmadan önce, aşağıdaki besinleri diyetinize eklemeniz, uyku kalitenizi artırmak için etkili olabilir.

Melatonini Yüksek Olan Yiyecekler

  1. Kuruyemişler

kuruyemişler

Ocak 2022'de yayınlanan bir araştırmaya göre, ceviz tohumları yüksek miktarda melatonin içerir. Ayrıca badem, fındık, kabak çekirdeği ve antep fıstığı de melatonin içeren besinler arasındadır. Yatmadan 2 saat önce bu kuruyemişleri tüketmek, uyumanıza yardımcı olabilir.

  1. Balık

somon

Journal of Clinical Sleep Medicine’de yayınlanan küçük bir çalışmada, haftada 3 kez somon tüketimi, uyku ve günlük işlevsellik üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

  1. Yumurta

yumurta

Nutrients dergisinde 2017 yılında yapılan bir çalışmada, et ve diğer hayvansal gıdalardan daha yüksek melatonin içeriğine sahip yumurtalarda bol miktarda melatonin ölçülmüştür.

  1. Vişne Suyu

vişne suyu

Avrupa Beslenme Dergisi’nde 2012′de yapılan küçük bir çalışmada, vişne suyu konsantresinin katılımcıların melatonin seviyelerini artırdığı, uyku kalitesi ve süresini iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

  1. Süt

süt

Journal of Applied Animal Research dergisinde 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, geceleri toplanan inek sütünde insan sağlığı için faydalı olabilecek çok yüksek miktarda melatonin vardı.

Akşam yemeğinden sonra, bir bardak ılık süt içmek uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.

Şunlara da göz atın;

  1. B5 vitamini içeren besinler nelerdir?
  2. Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren besinler
  3. Kan yapan besinler
  4. Düşündüğünüz kadar sağlıklı olmayan besinler
  5. Kilo vermek için tüketilmesi gereken besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo