ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ELDEKİ CEVİZ LEKESİ NASIL ÇIKAR? EN ETKİLİ YÖNTEMLER

ELDEKİ CEVİZ LEKESİ NASIL ÇIKAR? EN ETKİLİ YÖNTEMLER

Ele, halıya ve kıyafete bulaşan ceviz lekesi nasıl çıkar? Kurumuş ceviz lekesi çıkar mı? İşte, ceviz lekesini çıkarmada en etkili yöntemler:
Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar? En Etkili Yöntemler

En faydaları besinlerin başında bulunan ceviz, olgunlaştığında ağaçtan toplanır ve kabukları ayrılır. Ancak cevizi parçalarına ayırırken elde bazı kararmalar ortaya çıkar. Ceviz lekesi ele, giysiye ve halıya bulaşan en inatçı lekelerden biridir. Ancak doğru adımları uygulayarak ceviz lekesini kısa sürede çıkartabilirsiniz. Özellikle salata ve tatlıların içerisinde kullanılan cevizi, gönül rahatlığıyla tüketebilmeniz için yazımızda bulunan leke çıkarma tekniklerine dikkat etmeniz gerekir. Evde ceviz lekesi nasıl çıkartılır diye merak edenler için, en etkili yöntemler:


Elinize Bulaşan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkartılır?

  • Ceviz lekesine karşı en etkili yöntemlerin başında sirke gelir. 2 bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı sirke dökün ve karıştırın. Elinizi bu suyun içerisinde 10 dakika beklettikten sonra lekeler yumuşayacaktır. Daha sonra elinizi sabunla köpükleyip yıkayın. Dilerseniz, sirkeli karışımı beze batırarak elinizi silebilirsiniz.
  • İkinci yöntem ise limondur. Önce elinizi ılık suyla yıkayın. Ardından limonu ikiye bölün ve iç kısmını lekeli yerlere sürün. Lekeler çıkana kadar bu işleme devam edin. Elinize birkaç damla zeytinyağı sürerek masaj yapın ve tekrardan ılık su ve sabunla elinizi yıkayın.
  • Eğer ceviz lekesi kuruduysa sirkeli su karışımı işe yaramayabilir. Bu durumda elinizi önce çamur veya kilin içerisinde bekletip, ardından sabunlu su ile yıkamanızı öneriyoruz.


Halıdaki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Halıya bulaşan ceviz lekesini temizlemek için beyaz sirke ve temiz suyu bir kapta karıştırın. Temiz bezi bu karışıma batırarak lekeli bölgeyi ovalayın. Ardından normal su ile silebilirsiniz.
  • Eğer halıdaki leke kurumuş ve derine işlemişse, ispirto ve suyu karıştırabilirsiniz. Bu karışımı da yukarıda bahsettiğimiz gibi bezle halıdaki lekeli alana sürün. Leke çıktığında temiz su ile durulayabilirsiniz.


Giysiye Bulaşan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkartılır?

  • Giysiye bulaşan ceviz lekesini çıkartmak için, ilk olarak giysini soğuk suda durulayın. Ardından lekenin olduğu bölgeye 2-3 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 4 damla sirke ekleyin. Giysiye zarar vermeyecek şekilde bölgeyi ovalayın. Leke temizlendikten sonra üzerine kağıt havlu koyun ve 5-10 dakika bekletin. Ardından su altında durulayın.
  • Kıyafetteki ceviz lekesini çıkartmak için uygulayabileceğiniz diğer yöntem, ağartıcı kullanmaktır. Lekenin üzerine 1 çay kaşığı ağartıcı, bir yemek kaşığı su ekleyin. Daha sonra temiz bir bezi sirkeli su karışımına batırın ve lekeli bölgeyi ovalayın. Leke çıktıktan sonra bol su ile durulayın. İpek, yün ve sentetik kumaşlarda klor bazlı ağartıcı kullanmayın.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!