Cappuccino, Latte, Macchiato’nun Farkları Nelerdir?

Kahve, günün her anında bize eşlik eden, sevilen bir içecektir. Farklı birçok türü ve farklılıkları vardır. Peki cappuccino, latte ve macchiaoto gibi popüler üç kahvenin farkları nelerdir? İşte farkları:
Cappuccino, Latte, Macchiato’nun Farkları Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:10

Güne başlarken, gün arasında ya da akşam sıklıkla kahve içeriz. Bir kahveciye gittiğinizde bazen popüler olarak bilinen bir ki kahve dışında diğer kahveleri anlamak ve içeriğini bilmek zor olabilir. En büyük kahve uzmanları için bile cappuccino, latte ve macchiato gibi popüler içeceklerin içerik, kafein içeriği ve besin değeri açısından ne kadar farklı olduğunu anlamak kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple sizler için popüler üç kahveyi karşılaştırdık. Temel benzerlikleri ve farklılıklarını görmek için yazıya devam edebilirsiniz. 


Bu Kahveler Nasıl Yapılır?

Bu üç kahveyi birbirinden ayıran en önemli özelliklerinden biri yapım aşamalarının farklı olması.

 1. Cappuccino


Cappuccino, bir shot espresso üzerine köpürtülmüş sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek yapılan bir kahvedir. Bir bardağı parçalara bölmek gerekirse içerisine koyulan her malzeme 1/3 bir alan kaplar.  1/3 espresso, 1/3 sıcak köpürtülmüş süt, 1/3 süt köpüğünden oluşur. Sonuçtaki ürün kremamsı, zengin ve pürüzsüz bir tat ve doku verir.

 1. Latte


"Kafe latte" terimi, kelimenin tam anlamıyla "kahve sütü" anlamına gelir. Latte yapmak için bir shot espresso kullanılır. Üzerine buharda ısıtılmış süt eklenir. Buharda ısıtılan süt köpüğünden ayrılmadan eklenir. Bazı durumlarda, hafif bir köpük tabakasıyla da kaplanır ve şekerler veya tatlandırıcılar da karıştırılabilir. Diğer içeceklerle karşılaştırıldığında, latte daha yumuşak, hafif tatlı bir tada sahiptir, çünkü daha büyük oranda süt içerir. 

 1. Macchiato


Geleneksel olarak macchiato, bir shot espresso ile az miktarda süt eklenmesiyle yapılır. Bununla birlikte, bir bardak sıcak süte bir shot espresso eklenerek yapılan latte macchiato da dahil olmak üzere birçok başka varyasyon mevcuttur. Macchiato genellikle az miktarda süt kullanılarak yapıldığından, diğer kahve içeceklerinden çok daha güçlü bir tada sahiptir. Aynı zamanda porsiyon olarak diğer kahve türlerinden daha küçüktür.  Yaklaşık 37 ml şeklinde servis edilir. 

Kafein İçeriği

Her üç içecek de porsiyon başına benzer miktarlarda kafein içerir. Örneğin cappuccino ve latte, bir shot espresso kullanılarak yapılır ve bu nedenle aynı miktarda kafein içerir. 475 ml’lik  latte ve cappuccino 173 mg kafein içerir. 60 ml’lik macchiato, porsiyon başına 85 mg kafein içerir.

Besin Değerleri

Cappuccino, macchiato ve latte, çeşitli miktarlarda süt ve köpük içerir ve bu da beslenme profillerini biraz değiştirebilir. Besin içerikleri ayrıca kullanılan sütün türünden ve ayrıca herhangi bir şeker veya tatlandırıcı eklenip eklenmediğinden etkilenir. Latteler en fazla sütü içerir ve kalori, yağ ve protein bakımından en yüksektir. Cappuccino biraz daha az süt içerir, ancak yine de her porsiyonda iyi miktarda kalori, protein ve yağ sağlar. Öte yandan, macchiatos sadece bir damla süt içerir ve kalori, yağ ve protein bakımından önemli ölçüde daha düşüktür.

475 ml cappucino, 475 ml latte ve 60 ml macchiato için besin değerleri şu şekildedir. 

(Sıralama soldan sağa sırasıyla cappucino, latte, macchiato şeklinde verilmiştir. )

 1. Kalori: 130, 206, 13
 2. Protein: 8,13, 0
 3. Yağ: 5, 8, 0.5
 4. Karbonhidrat: 13, 20.5, 1.6

Cappuccino, latte ve macchiatoların hepsi farklı şekilde yapılır, bu da onlara kendi benzersiz tat ve dokusunu verir. Her biri farklı bileşenler içerdiğinden, kafein içeriği ve besin değeri açısından da farklılık gösterirler. Damak tadınıza, tercihinize göre istediğinizi seçebilirsiniz. 


Şunlara da göz atabilirsiniz;
 1. Kahve demleme yöntemleri
 2. Kahve faydalı mı, zararlı mı?
 3. Hazır kahve nasıl yapılır?
 4. Kahve yaparken nelere dikkat edilmeli?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo