Brezilya Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Brezilya kahvesi nedir? Brezilya kahvesi nasıl yapılır? Brezilya kahvesinin özellikleri ve tarihçesi nedir? İşte, kahve denildiğinde ilk akla gelen lezzetlerden biri olan Brezilya kahvesi:
Brezilya Kahvesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:23

Kahve denildiğinde ilk akla gelen lezzetlerden biri, Brezilya kahvesidir. Bunun nedeni ise Brezilya'nın dünyanın en büyük kahve üreticisi olarak bilinmesidir. Dünyanın kahve ihtiyacının üçte birini tek başına karşılayan Brezilya, kahve yetiştiriciliği için elverişli bir iklime ve toprağa sahiptir. Gelin, Brezilya kahvesinin tarihteki gelişimini ve özelliklerini daha yakından tanıyalım.Brezilya Kahvesinin Tarihçesi

Kahvenin iyi bir gelir kaynağı olduğu fark eden Brezilya, kahve yetiştiriciliği ile devleşmek istemiştir. Ancak ülkenin kendi kahve bitkisi olmadığı için, deniz subayı Francisco de Mello Palheta'nın Guyana'ya gönderilerek değerli kahve tohumlarını kaçırması istenir. Fakat bu durum çok risklidir. Çünkü komşu ülkelerden kahve kaçırmanın bedeli ölümdür. Subay Francisco, Fransız Guyanası'na yaptığı bir ziyarette valinin eşinin kalbini çalmayı başarır. Dönüşte ise sevgilisinden hediye olarak bir buket çiçek gelir. Bu buketin arasında ise uğruna tüm riskleri aldığı kahve tohumları vardır. 


Brezilya'nın kahve üretiminde yükselişi ise, Portekiz sömürgesi dönemine denk gelir. 19. yüzyılın başında kahve daha çok sevilen bir içecek haline gelmiştir. Artık tüm kesimin rahatlıkla olaşabildiği bir içecek olur. Kahve tohumlarına olan talep ise artar. Brezilya'nın güneydoğu bölgesinin iklim şartları, kahve ekimini olumlu yönde etkiler. Çok geçmeden Brezilya, tüm dünyaya kahve üreten büyük bir ülke haline gelir. En büyük kahve tarlaları ise Pariba'da Sao Paulo ve Rio de Janeiro arasında yer alır.Brezilya Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Brezilya kahvesinin hazırlanışı, öğütme şekline göre değişiklik gösterir. Eğer espresso için öğütüldüyse, espresso hazırlama teknikleri kullanılır. Filtre kahve için öğütüldüyse, french press, V60 ve benzeri demleme yöntemleri kullanılarak filtre kahve hazırlanır.

 1. Brezilya kahvelerinin asiditesi çok düşüktür ve kremamsı bir gövdeye sahiptir.
 2. Brezilya kahveleri ağızda tatlı bir lezzet bırakır.
 3. İyi şartlarda yetiştirilen kahveler, acı çikolata, sütlü çikolata, karamel ve kavrulmuş badem aromalarını içerir. Yani bu kahve, aromalı kahve severlerin favorisidir.
 4. Brezilya kahveleri, ihraç edildikleri limanların ismiyle adlandırılır.
 5. Kahve çekirdeklerinin yetiştiği toprak üzerinde başka bir bitkinin tarımı yapılıyorsa, o bitkinin aroması kahve çekirdeklerine tesir eder.
 6. Brezilyalıların en sevdiği kahve çeşitlerinden biri de, cafezinhodur. Küçük, siyah ve güçlü bir kahve çeşididir. 
 7. Brezilya'da ziyarete gittiğiniz her evde kahve ikram edilir. Bu kahveler, küçük fincanlarda sunulur.
 8. Brezilya kahveleri, bir yudumda dikilecek şekilde tüketilir. 


Şunlara da göz atın;

 1. Yemen kahvesi nasıl yapılır?
 2. Kosta Rika kahvesi nedir?
 3. Mocha nasıl yapılır?
 4. Affogato nasıl yapılır?
 5. Macchiato nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo