Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir: 9 Doğal Yöntem

Boğaz ağrısı neden olur ve nasıl gelir? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı belirtileri nelerdir? İşte, evde kolayca uygulayabileceğiniz boğaz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler:
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir: 9 Doğal Yöntem
24 Nisan 2024, 21:44

Boğazda ağrı, yanma ve kuruluk olarak görülen boğaz ağrısı, önemli bir sağlık problemidir. Toplumda sık sık rastlanan bu şikayet, genellikle kuru hava ve boğaz enfeksiyonlarından kaynaklanır. Boğaz ağrısına ek olarak ateş, kusma, öksürük, burun tıkanıklığı, hapşırık gibi şikayetler görülüyorsa, bu durum başka bir hastalığın habercisi olabilir. Boğaz ağrısı hafife alınmamalı, en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Bu sayede ağrının sebebi kesin olarak belirlenir ve uygun tedavi yöntemleri izlenebilir. Boğaz ağrısını geçirmek için yüzyıllardır evlerde uygulanan doğal yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler de doğal besinlerde yararlanılabilir.


Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısının başlıca nedenleri şu şekildedir;

 1. Grip, soğuk algınlığı veya nezle
 2. Kızamık
 3. Mono (Öpücük hastalığı)
 4. Su çiçeği
 5. Krup hastalığı
 6. Boğaz enfeksiyonları
 7. Covid 19
 8. Havanın kuru olması
 9. Evcil hayvan tüyü veya polenlere karşı alerji
 10. Hava kirliliği
 11. Temiz için kullanılan kimyasal ürünler
 12. Tütün dumanı
 13. Uzun süre yüksek sesle konuşmak
 14. Soğuk yiyecek ve içecek tüketimi


Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 1. Boğazda ağrı ve boğaz içinde kaşıntı hissi
 2. İğne batması hissi
 3. Konuşurken veya yutkunurken ağrının şiddetlenmesi
 4. Kırgınlık, yorgunluk hissi
 5. Çenede veya boyunda şişmiş bezeler
 6. Yutkunma ve yutma zorluğu
 7. Boğuk ve kısık ses
 8. Şişmiş kırmızı bademcikler
 9. İrinli bademcikler
 10. Öksürük


Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

 1. Bal


Bal, boğaz ağrılarına iyi gelen besinlerin başında gelir. Özellikle ılık su ile karıştırılarak içildiğinde, kısa sürede boğazdaki ağrıların giderilmesini sağlar. Ayrıca geceleri yatmadan yarım saat önce 1 tatlı kaşığı bal tüketmek, kuru öksürüğün azalmasına da yardımcı olur.


 1. Kemik Suyu Çorbası


Kemik suyu ve et suyu çorbası, içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Ilık bir şekilde tüketilen kemik suyu çorbası, boğaz ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Çorbanın içerisine 1 diş ezilmiş sarımsak atarak etkisini güçlendirebilirsiniz. 


 1. Pastil


Pastiller boğazın nemli kalmasına ve yumuşamasına yardımcı olur. Pastili eczaneden hazır olarak temin edebilir veya ev yapımı pastil tarifini deneyebilirsiniz.

Not: Pastiller 4 yaş ve altındaki çocuklar için uygun değildir.


 1. Elma Sirkesi


Elma sirkesi bakterilerle savaşmak için yüzyıllardır kullanılan bir besindir. Bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir yemek kaşığı bal ile karıştırılarak içilebilir. Elma sirkesi antibakteriyel özellikte olduğu için boğaz ağrılarını hafifletir ve enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca elma sirkesini gargara yapımında da kullanabilirsiniz.


 1. Papatya Çayı


Doğal bir yumuşatıcı olan papatya çayı, medikal amaçlarla kullanılır. Antioksidan ve anti inflamatuar etkisi bulunan papatya çayı, boğazdaki tahrişi azaltır ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Özellikle grip ve soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrıları için idealdir. Papatya çayı tarifinden yapım aşamalarını öğrenebilirsiniz.


 1. Zencefil


Boğaz ağrıları için en etkili yöntemlerden biri de zencefil ve bal karışımıdır. 1 tatlı kaşığı bal, yarım çay kaşığı zencefil tozu ile karıştırılarak tüketilir. Özellikle sabahları tüketilmesi önerilir.


 1. Salep


Salep, kış aylarının en sevilen içeceklerinden biridir. Nezle ve grip gibi hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendiren salep, boğazdaki ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ev yapımı gerçek salep tarifine mutlaka göz atın.


 1. Adaçayı


Adaçayı da boğaz ağrılarını gideren doğal yöntemlerden biridir. Adaçayını çay olarak demleyebilir veya sprey yapımında kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı öğütülmüş adaçayı ve 1 çay kaşığı öğütülmüş ekinezyayı kaynar suda yarım saat bekletin. Ardından karışımı süzerek sprey kutusuna alın. 2-3 saat aralıklarla bu spreyi kullanabilirsiniz.


 1. Sprey


Eczanelerde satılan naneli spreyler, boğaz ağrılarının kısa sürede geçmesini sağlar. Bu spreyleri kullanarak da ağrıları hafifletebilirsiniz.


Önemli Not: Bu yöntemler boğaz ağrılarını hafifletmek için verilmiştir. Doğru teşhis ve uygun tedavi için mutlaka uzman doktora başvurmanız gerekir. Eğer boğaz ağrıları kronik bir hal aldıysa ve sık sık şiddetleniyorsa en kısa zamanda doktora başvurun, sağlığınızı riske atmayın.


Şunlara da göz atın;

 1. Ev yapımı doğal gargara tarifleri
 2. Boğaz ağrıları için buharlaşan merhem
 3. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?
 4. Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?
 5. Ağız kokusu ne iyi gelir?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo