Bal Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Sağlık açısından çok faydalı olan bal, farklı çeşitleriyle tanınır. Ancak halk arasında söylenen bazı bilgiler, aslında oldukça yanlıştır. İşte, bal doğru doğru sandığınız 5 yanlış:
Bal Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış
19 Nisan 2024, 13:07

Bal, arıların çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından topladığı nektarların kovandaki petek hücrelerine yerleştirilmesiyle oluşan bir besindir. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan balın birçok farklı çeşidi vardır. Bunlardan en çok tüketilenler ise çam balı, çiçek balı, kestane balı ve anzer balıdır. Bal faydalı bir besin olmasına rağmen, halk arasında doğru bilinen yanlışlar sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yazıda bal hakkında söylenen yanlışları ve doğruları sizlerle paylaşıyoruz.

Bal Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  1. Yanlış: Gerçek bal kristalize olur

bal

Gerçek balın kristalize olduğuna dair bazı iddialar var. Ancak balın kristalize olması ve şekerlenmesi aslında normal bir özelliğidir. Kristalize olma durumu depolama sıcaklığına, şekere ve polene bağlı olarak değişir. Yani, kristalize olan her bal gerçek değildir. Ayrıca akasya balı gibi bazı bal türleri kristalize olmaz. 

  1. Yanlış: Gerçek balın rengi koyudur

bal

Yaygın olan inançlardan biri de, gerçek balın renginin koyu olmasıdır. Balın rengi, üretim ortamına ve üretildiği çiçeklere göre değişir. Çiçek balları genelde açık renkliyken, kestane ve çörekotu balı gibi türler daha koyu bir renge sahiptir. Balın rengi, hakiki olup olmadığını göstermez. Hangi çiçekten üretildiğine göre balın rengi değişkenlik gösterir. 

  1. Yanlış: Bal tatlı olmalıdır

bal

Balın tatlı olması da en yaygın yanlışlardan biridir. Balın tadı, türüne göre değişiklik gösterir. Bazı ballar tatlı iken, bazı bal türlerinin acımsı bir tadı vardır. Özellikle kestane balı, içindeki yüksek polen sebebiyle acı bir tada sahiptir. Bunun yanı sıra nane balı da, ekşi bir tada sahiptir. Bu yüzden her balın tatlı olduğu doğru değildir.

  1. Yanlış: Gerçek bal boğazı yakar

bal

Gerçek balın genzi yakması gerektiği de doğru bilinen yanlışlardan biridir. Bu durum balın hangi çiçekten üretildiğine göre değişir. Özellikle yaygın olarak tüketilen çiçek balı, diğer ballara göre daha yumuşak bir tada sahip olduğu için boğazı yakmaz. Öte yandan kestane balı ve anzer balı gibi daha yüksek polenli bal çeşitleri acımsı bir tada sahip olduğu için genzi yakabilir. 

  1. Yanlış: Bal şeker içermez

bal

Bal, doğal bir tatlandırıcıdır ve doğası gereği bir miktar şeker içerir. Balın içinde beyaz şeker gibi ilave şeker türleri bulunmasa da, doğal şekerler bulunur. Her balın kendi içinde bir miktar doğal şekeri bulunur ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle diyabet hastaları, balın içinde şeker olmadığını düşünerek fazla tüketmeye çalışabilir. Ancak daha önce söylediğimiz gibi, bal da şeker içerir.

Şunlara da göz atın;

  1. Ballı tarifler
  2. Bal nasıl saklanır?
  3. Bal neden şekerlenir?
  4. Bal peteği yenir mi?
  5. Anzer balının faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo