Bal Nasıl Saklanır?

Bal muhafaza etmesi kolay bir besindir. Fakat uzun süreli ya da kısa süreli nasıl saklanır? Sizler için anlattık. İşte, 2 farklı bal saklama yöntemi:
Bal Nasıl Saklanır?
24 Nisan 2024, 22:22

Bal depolamak basit bir işlemdir. Balı taze tutmak için tek yapmanız gereken balı saklayacağınız uygun bir kap bulmak ve bu kabı serin ve kuru bir yerde muhafaza etmektir. Balı uzun süreli kullanmak için saklamak istiyorsanız, daha sonra dondurulabilir ve daha sonra çözülebilir.

Balın Kısa Süreli Kullanım İçin Saklanması

 1. Gerekirse doğru kabı seçin. Balı ilk geldiği kapta saklayabilirsiniz. Ancak kabınız hasar görmüşse veya sızdırıyorsa, balınızı mutfağınızdaki başka bir kaba aktarabilirsiniz. Balı aşağıdakilerden herhangi birinde saklayabilirsiniz;

-Plastik kovalar veya kaplar

-Cam kavanozlar

 1. Tutarlı bir sıcaklığa sahip bir oda seçin. Bal en iyi 10 ila 20 santigrat derece arasında saklanır. Sıcaklıktaki değişiklikler balın kararmasına ve lezzetini kaybetmesine neden olabilir. Balı
 2. saklarken, sıcaklık değişimlerine eğilimli olmayan doğru sıcaklık aralığında bir yer seçin.
 3. Bir mutfak kileri genellikle bal depolamak için harika bir yerdir. Ancak balı ocaktan ve buzdolabından uzak tutun. Bu yerler sıcaklıktaki ani değişikliklere eğilimlidir.
 4. Balı güneş ışığından uzak tutun. Güneş ışığı da bala zarar verebilir, bu nedenle balı daha karanlık bir yerde tutmak daha iyidir. Örneğin balı pencere kenarında saklamayın. Bal, kilerde veya dolapta kolayca saklanabilir.

Balın Uzun Süre Depolanması

 1. Balınız için bir kap seçin. Birkaç ay bal kullanmayacaksanız, bal kristalleşebilir. Bu süreç normal ve tersine çevrilebilir olsa da, kristalleşmeyi önlemek için balı dondurucuda saklayabilirsiniz. Bal donduğunda biraz genleşeceğinden, biraz daha fazla alana sahip bir kaba ihtiyacınız olacak. Yeni bir kavanoz bal aldıysanız, kavanozda yer açmak için balın bir kısmını kullanmanız veya daha büyük bir kaba aktarmanız gerekebilir.
 2. Bazı insanlar balı dondurmak için buz kalıbı kullanmayı sever. Bu sayede bala ihtiyacınız olduğunda her seferinde bir küpü çözebilirsiniz. Balı bir buz tepsisinde dondurabilir ve ardından küpleri plastik bir torbaya aktarabilirsiniz.
 3. Balınızı dondurucuya koyun. Balınızı seçtiğiniz kaba aktardıktan sonra buzdolabına koyun. Bal, dondurucuda saklandığında birkaç yıl dayanabilir.
 4. Bal dondurucuda uzun süre dayansa da, donmuş gıda maddelerinin üzerine tarih yazmak iyi bir fikirdir.
 5. Balı kullanmak istediğinizde çözdürün. Balın çözülmesi basittir. Sadece hava geçirmez bir kapta bırakın ve oda sıcaklığında yavaş yavaş çözülmesine izin verin. Balın çözülme sürecini hızlandırmaya çalışmayın.

Şunlara da göz atın;

 1. Polen nasıl saklanır?
 2. Zencefil nasıl saklanır?
 3. Limon nasıl saklanır?
 4. Maydanoz nasıl saklanır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo