Aralıklı Oruç Sırasında Kahve İçilebilir Mi?

Aralıklı oruç son zamanların popüler beslenme anlayışlarından biridir. Peki aralıklı oruç yapan biri kahve içebilir mi?
Aralıklı Oruç Sırasında Kahve İçilebilir Mi?
19 Şubat 2024, 14:37

Aralıklı oruç, son zamanların popüler ve tercih edilen beslenme anlayışlarından biridir. Aralıklı oruç ile ilgili bir uzmandan bilgi edinmek isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Bilmeyenler için aralıklı oruç, yalnızca günün belirli saatlerinde yemek yeme ve bu programa bağlı kalma yöntemidir. Örneğin, bazı insanlar 16 saatlik açlık periyodunu ve sekiz saatlik yemek periyodunu içeren 16/8 yöntemini takip ediyor; buradaki fikir, üç öğünün tümünü bu sekiz saatlik periyoda, örneğin sabah 10'dan akşam 18’e kadar sığdırmanızdır. Akla gelebilecek bir soru şu olabilir: Peki ya içecekler? Veya daha spesifik olarak, aralıklı orucu denemek istiyorsanız yine de sabah kahvenizi içebilir misiniz?

Kısa cevap evet. Kahve (su, çay ve diğer kalorisiz içeceklerin yanı sıra) oruç sırasında kendinizi şımartabilirsiniz. Kahve yaklaşık üç kalori içerdiğinden ve besin değeri çok az olduğundan metabolizmanızı etkilemez. Ancak herkesin kahve siparişleri farklıdır ve oruç saatlerinde bunların hepsi kabul edilebilir değildir.

kahve

Aralıklı Oruç Sırasında Hangi Kahve Türü Uygundur?

Esasen, içine başka hiçbir malzeme eklenmediği sürece sade filtre kahve, Türk kahvessi, espresso ya da americano uygundur. Bu, siyah kahve ve sade espressonun sıcak veya buzlu olarak kabul edilebilir olduğu, ancak latte veya kapuçinoya süt eklendiği için uygun olmadığı anlamına gelir. Benzer şekilde kahvenize veya espressonuza süt, krema, şeker veya tatlandırıcı ekleyemezsiniz. İçine herhangi bir süt veya tatlandırıcı eklememeye dikkat ettiğiniz sürece sadece espresso ve sudan oluşan Americano sipariş edebilirsiniz.

Sabahları latte, mocha ve hatta cafe au lait gibi bir şeyi tercih eden biriyseniz bu durum hayal kırıklığı yaratabilir. Bu içeceklerin oruç olmayan saatlerde içilmesinin kabul edilebilir olduğunu unutmayın.

Şunlara da göz atın;

  1. Aralıklı oruç nedir?
  2. Aralıklı oruç diyeti sağlıklı mı?
  3. Americano ve filtre kahve arasındaki fark nedir?
  4. Artan kahve nasıl saklanır?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo