Aralıklı Oruç Diyeti Sağlıklı Mı, Zararlı Mı?

Aralıklı oruç diyetinin türleri nedir? Aralıklı oruç diyeti sakıncalı mı? Aralıklı oruç diyeti kimler için sakıncalı? Diyet Uzmanı Derya Eren, aralıklı oruç diyeti hakkında bilinmesi gerekenler:
Aralıklı Oruç Diyeti Sağlıklı Mı, Zararlı Mı?
25 Mayıs 2023, 12:14

Obezitenin artması sonucuyla günümüzde birçok farklı diyet modeli bulunuyor. Popüler olan diyetlerden biri de Aralıklı Oruç diyeti olduğunu söyleyebiliriz. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, “Aralıklı oruç, gün içinde belirli saat aralıklarında beslenme veya haftanın belirli günleri ciddi enerji kısıtlamalarının yapıldığı bir yöntemdir. Aralıklı oruç yapmak isteyen kişilere uygun özel beslenme planı oluşturulmalı. Kişiye uygun olan aralıklı oruç yöntemi seçilerek tüm besin gruplarından oluşan sağlıklı bir beslenme planı hazırlanmalı. Bu süreçte takipte kalmalı ve oluşan kilo kaybı ile kan tahlillerinde oluşan değişimler de belirli aralıkla kontrol edilmeli” uyarısında bulundu.

aralıklı oruç

Aralıklı Oruç Çeşitleri Nelerdir?

Aralıklı oruç diyetinin birçok farklı çeşidi vardır. En popüler olan çeşitler şunlardır;

 1. 16:8 modeli (Zaman kısıtlı beslenme): Bu model, 16 saat oruç ve 8 saat beslenme şeklinde planlanmıştır. Bu modelde yemek yeme işlemi en geç 19:00'da sonlandırılır ve ilk öğün 11:00'da yapılır. 
 2. 5:2 modeli (Dönüşümlü açlık): Bu model, haftanın 2 gününde alınan kalorinin 500-600 kcal/gün ile sınırlandığı ve diğer günler normal beslenmenin devam ettiği bir yöntemdir. Bu iki günün ardışık olmaması gerekir. Kısıtlama yapılan 2 günde, günlük alınması gereken kalorinin yalnızca %25'i alınır.
 3. Ye - Dur - Ye modeli: Bu model, haftada 1-2 gün 24 saat oruç tutmayı, 5-6 gün ise beslenmeyi içerir. Yemek saat 19:00'da tüketildikten sonra bir sonraki gün akşam saat 19:00'a beslenme durdurulur.

aralıklı oruç diyeti

Aralıklı Oruç Zararlı Mı?

Aralıklı oruç diyeti, kolay ve zamandan tasarruf sağlasa da, kan şekeri ve açlık insülinini düşürebilir. Enerji yani kalori kısıtlaması nedeniyle kilo kaybı sağlar. 16 saat süren açlık sonucunda otofaji olur. Yani, vücut sağlıklı ve yeni hücreler elde etmek için hasarlı hücrelerden temizlenir. 

Aralıklı oruçta kalorinin çok kısıtlandığı veya beslenmenin olmadığı günlerde mutsuzluk, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve ağız kokusu gibi etkilere sebep olabilir. Aralıklı oruçta beslenmeye izin verilen günlerde tıkanırcasına yemek yeme, bulimia nervoza ve anoreksiya gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca aralıklı oruç yapan kişilerin, uzun süren açlıklar nedeniyle yoğun egzersizler yapmaları uygun olmayacaktır. Orta aktivitede yapılan yürüyüşler ve egzersizler daha uygun olur.

aralıklı oruç

Aralıklı Oruç Diyeti Kimler İçin Zararlı?

Aşağıdaki grupta yer alan kişilerin aralıklı oruç diyetini kesinlikle uygulamaması gerekir;

 1. Gebeler ve emziren anneler
 2. Beden kitle indeksi (BKI) 18,5 ve altında olan kişiler, yani zayıf bireyler
 3. Gelişim çağındaki çocuklar ve ergenler
 4. Düzenli ilaç kullanan kişiler
 5. Tip 1 diyabeti olan kişiler
 6. Yemek bozukluğu olan kişiler
 7. Sporcular ve yoğun antrenman yapanlar
 8. Tansiyon hastaları

Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamileler ve emziren anneler, herhangi bir diyete başvurmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Yazar:

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren

Şunlara da göz atın;

 1. Aralıklı oruç diyeti nedir?
 2. Ketojenik diyette kaçınılması gerekenler
 3. Herkes Akdeniz diyeti yapabilir mi?
 4. Glüten diyeti nasıl yapılır?
 5. İtalyan diyeti nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo