ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN YİYECEK VE İÇECEKLER NELERDİR?

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN YİYECEK VE İÇECEKLER NELERDİR?

Anne sütü nasıl arttırılır? Anne sütünün arttıran yiyecek ve içecekler nelerdir? İşte, hemen hemen her gün kullandığımız anne sütünü arttıran besinler
Anne Sütünü Arttıran Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyen anne sütü, özellikle yeni doğanlar için oldukça önemlidir. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez elbet. Ancak bazı durumlarda anne sütü azalabilir. Bebeğini yeterince besleyemediğini düşünen anneler için, anne sürünü arttıran besinleri yazımızda derledik. Anne sütünü arttırmak için sunduğumuz besinler ile beslenmenizi daha düzenli bir hale getirebilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken asıl nokta ise strese girmemek. Peki, hangi besinler anne sütünü arttırır? İşte, yemeklerin içinde sık sık kullanılan ve anne sütünü arttıran besinler:


 • Yulaf

Anne sütünün artmasını sağlayan besinlerin başında yulaf geliyor. İçeriğinde bol miktarda demir minerali barındıran yulaf, süt üretimini sağlıklı seviyelere yükseltiyor. Aynı zamanda oksitosin hormonunu arttırarak sütün daha hızlı ilerlemesini sağlar. Emzirme döneminde olan annelerin doktora danışmalarını ve demir seviyesini öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Bu sayede takviye gıdalarla süt üretimi daha kolay bir şekilde arttırılabilir.


 • Havuç

Çorba, salata ve sebze yemeklerinde kullanılan havuç, süt kanallarının gelişimine önemli bir katkı sağlıyor. Havucu taze ve doğal seçmeniz de oldukça önemli. Ayrıca sütü arttırmak için çiğ olarak tüketilmesi öneriliyor. 


 • Arpa

Arpanın içeriğinde bulunan polisakkaritler, anne sütü salınımını olumlu yönde etkiliyor. Bu da sütün bollaşmasına olanak sağlıyor.


 • Rezene

Söz konusu anne sütü olduğunda en çok başvurulan besinlerden biri de rezenedir. Fitoöstrojen bakımından zengin olan rezene, hem süt miktarını arttırıyor, hem de süt kanallarını geliştiriyor. Aynı zamanda sindirime iyi gelen rezene, yalnızca annenin değil, bebeğin de hazımsızlık sorununa iyi geliyor. Günde 1-2 fincan rezene çayı içmek, anne sütünü olumlu yönde etkiliyor. Ancak aşırıya kaçmamanızı öneriyoruz.


 • Badem ve Ceviz

Ceviz ve badem anne sütünü arttırmakla kalmıyor, sütün daha besleyici ve kaliteli olmasını da sağlıyor. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde, bebeğin daha sağlıklı bir şekilde beslenmesine de olanak tanıyor.


 • Fesleğen

Emzirme döneminde mutfaktan eksik edilmemesi gereken besinlerden biri de fesleğendir. C ve K vitamini bakımından zengin olan fesleğen, özellikle stres ve üzüntü nedeniyle azalan anne sütünü arttırıyor. Yeni doğum yapan annelerde sık sık görülen kaygı, stres ve endişe sütün azalmasına ve bazen kesilmesine neden olabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için, fesleğeni salatalara karıştırarak tüketebilirsiniz.


 • Dereotu

Rezene çayı içemeyen kişilere önereceğimiz diğer besin ise dereotu. Fakat dereotunu yemeklerin içine katmak yerine taze taze salatalara ekleyebilirsiniz. Bu sayede içeriğindeki vitaminlerden daha iyi faydalanabilirsiniz.


 • Susam ve Susam Yağı

Vücudun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağları içinde bulunduran susam, emzirme dönemindeki anneler için kurtarıcı nitelikte. Salataların içerisine eklenen 2 yemek kaşığı susam, sütün miktarını ve kalitesini önemli ölçüde arttırıyor. Karın ve göğüs bölgesini susam yağıyla ovarak doğum sonrası oluşan çatlakların önüne de geçebilirsiniz.


 • Sarımsak

Anne sütü kalitesini arttıran ve bebeğin daha uzun süre emmesini sağlayan sarımsak, salata ve çorbaların içerisinde kullanılması önerilen besinlerden. Fakat sarımsak bazı bünyelerde hassasiyet yaratabilir ve mide ağrılarına sebep olabilir. Bu nedenle ölçülü bir şekilde tüketilmesi öneriliyor.


 • Su

Anne sütünü arttıran yiyecek ve içeceklere yönelmeden önce, her annenin bol bol su içmesi gerekiyor. Anne sütünün büyük bir kısmı sudan oluştuğu için, gün içinde yeteri kadar su içmek oldukça önemli. Vücut susuz kaldığında, süt üretimi de azalıyor. Emziren anneler, doktorun önerdiği miktarda su içmeye özen göstermeli.


Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler

Yukarıda verdiğimiz besinler anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırıyor. Fakat emzirme döneminde uzak durulması veya azaltılması gereken bazı besinler de var. Bu besinler anne sütünün azalmasına neden olabileceği için, çok fazla tüketilmemelidir.

 • Sirke
 • Limon
 • Maydanoz
 • Nane
 • Mısır
 • Nişasta
 • Adaçayı
 • Şalgam
 • Acı baharatları
 • Sigara ve Alkol


Önemli Not: Yeni doğum yapan ve emzirme dönemindeki annelerin stres ve üzüntüden uzak durması gerekiyor. Çok fazla stres yapan annelerin sütünde azalmalar görülebiliyor. Bu nedenle emzirme sürecinde olabildiğinde kaygıdan uzak durmaya çalışın. Ayrıca emzirme dönemindeki annelerin ve doktorların irtibat halinde olması da önemli. Bir sorunla karşılaştığınızda başkalarının önerdiği yöntemleri denemek yerine mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle farklı ilaç ve vitaminleri doktora danışmadan kesinlikte kullanmayın. Sağlıklı günler diliyoruz.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!