Evde Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir?

Vücudu çalıştırmak, kalori yakmak ve sıkılaşmak için evde hangi egzersizler yapılabilir? İşte, Fizyoterapist Necdet Döner'den evde kolayca yapabileceğiniz 5 egzersiz:
Evde Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir?
09 Ocak 2023, 10:33

Birçoğumuz iş yoğunluğundan spora vakit ayıramıyoruz veya işten yorgun argın gelip spor yapmak için üşeniyoruz açıkçası. Bende bu yazımda egzersizi eve taşıyarak evde basitçe yapabileceğimiz hareketleri derledim. Bu egzersizleri yaparken kendinizi kötü hissettiğinizde baş dönmesi bulantı gibi şikayetleriniz olursa egzersizi sonlandırın.

  1. Squat

squat

Kalça bölgesi adalelerini çalıştıran etkili bir egzersiz de squattır. Bunun için ayakta konumlanalım bacaklarınızı omuz genişliğinde açın Ellerinizi öne doğru uzatın ve yavaşça dizlerimizi bükerek çömelelim ve ardından yavaşça doğrulalım. Aynı şekilde ilk başta zorlanıyor olabilirsiniz tekrar sayısını azaltabilirsiniz zamanla tekrar sayısını arttırarak devam edebilirsiniz. Çok kolay bi hareket olmadığı için bunu 10 tekrarlı olacak şekilde yapabilirsiniz.

Bakınız; Squat hareketinin faydaları nelerdir?

  1. Kobra Egzersizi

kobra egzersizi

Öncelikle evde matınız varsa bir mat yardımıyla yapabiliriz. Matınızın üzerine yüz üstü uzanın. Diyafram bölgesine kadar göğüs bölgesi yukarıda olacak şekilde pozisyon alabilirsiniz. Kollar dirseklerden kırık ve ellerinizi de ensenizde birleştirin. Üst göğüs bölgesini yukarıya doğru kaldırıp esneyin ve yavaşça göğsünüzü yere doğru indirin. Bunu 20 tekrarlı olacak şekilde gün içerisinde 4-5 kez uygulayabilirsiniz. Hareket esnasında sırt kaslarınızın kasıldığını hissedin hareket esnasında ağrınız oluşuyorsa hareketi sonlandırın.

Bakınız; Kobra egzersizinin faydaları nelerdir?

  1. Köprü Hareketi

köprü hareketi

Sırt üstü zeminde hatta matınız varsa mat üzerine uzanın. Dizlerinizi kendinize doğru çekin ve ayak tabanları tam olarak yerle temas etsin. Kollarınızı yanlara doğru yerle temas edecek şekilde konumlandırın. Ardından yavaşça belinizi yukarıya doğru kaldırın burada birkaç saniye bekleyin ve yavaşça indirin. Gün içerisinde 2-3 kez on tekrarlı olacak şekilde yapabilirsiniz.

Bakınız; Köprü hareketinin faydaları nelerdir?

  1. Plank

plank

Mat üzerinde şınav çekiyormuş gibi pozisyon alalım. Sadece Ayak parmakları, dirsek ve ön kol zeminle temas edecek şekilde durmaya çalışalım. İlk etapta zorlanabilirsiniz kısa süreli kalmaya çalışın zamanla süreyi arttırmayı amaçlayalım.

Bakınız; Plank hareketinin faydaları nelerdir?

  1. Dizleri Karna Çekme

dizleri karna çekme

Bu hareketi ayakta dik bir şekilde durarak başlayalım. Önce bi dizinizi sonra diğeri olacak şekilde dizlerimizi karnımıza doğru seri bir şekilde çekip bırakıyoruz. İlk etapta on beş tekrar olacak şekilde başlayabiliriz.

Sırt üstü uzanın ellerinizle bir dizinizi çekin ardından ayağınızı yukarıya doğru kaldırın arka baldır (hamstring) kas grubunun gerildiğimi hissedin 5 saniye tutarak 10 tekrar yapabilirsiniz.

Bu egzersizlerle vücudumuzu daha dinç daha mutlu hissetmemize yardımcı olacak. Aynı zamanda uyku kalitemizi arttırıp stresimizi azaltmada etkilidir.

Şunlara da göz atın;

  1. El için sinir sıkışması egzersizleri
  2. Evde esneme hareketleri
  3. Bel fıtığı egzersizleri
  4. Bacak sıkılaştırma egzersizleri
  5. Boy uzatma egzersizleri
Kategoriler
Lezzet Logo