Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Tatlı badem yağının faydaları nelerdir? Badem yağı nasıl kullanılır, cilde uygulanır mı? Uzman Diyetisyen ve Fitoterapi Uzmanı Hanse Nur Büyükdağ'dan badem yağının faydaları ve kullanımı:
Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
27 Ocak 2023, 16:56

Geçmişten günümüze badem ve badem yağının birçok farklı alanda kullanıldığını belirten Uzman Diyetisyen ve Fitoterapi Uzmanı Hanse Nur Büyükdağ, badem yağının faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgi verdi.


Büyükdağ'ın sözleri şöyle:

Badem; zengin esansiyel yağ asitleri, karbonhidrat ve protein ve ayrıca oldukça besleyici vitamin ve mineral kaynağıdır. Bademin zengin B vitamini kompleksi ve çinko içeriği, cildi güzelleştirme özelliklerini destekler çünkü bu bileşenler sağlıklı görünen bir cildi geliştirmenin ve korumanın anahtarıdır. Badem yağı, vücut tarafından sentezlenmediği için diyetle veya deri yoluyla alınması gereken dolayısıyla esansiyel kabul edilen bir yağ asididir. Badem yağı, tümü sağlıklı görünen cildin önemli bileşenleri olan beta-zoosterol, skualen ve alfa-tokoferol açısından zengindir.

tatlı badem yağı

Badem yağının faydaları nelerdir?

 1. Badem yağı, anti-inflamatuar, bağışıklık güçlendirici ve karaciğer hasarına karşı koruyucu gibi birçok özelliğe sahiptir.
 2. Badem yağı ve gelişmiş bağırsak geçişi arasında daha fazla ilişki kurulmuştur; bir çalışmanın sonucuna göre badem yağı kullanımı irritabl bağırsak sendromu semptomlarını azaltmaktadır.
 3. Ayrıca, bazı çalışmalar kolon kanseri görülme sıklığının azaldığını göstermektedir.
 4. Ayrıca badem yağının, kötü kolesterolü (LDL) azaltırken; iyi kolesterol (HDL) seviyelerini yükselten kardiyovasküler faydaları olduğu da tespit edilmiştir. Son araştırmalar, diyete badem eklenmesinin, iyi kolesterolün (HDL) kan seviyelerini yükselttiğini ve kötü kolesterolün kan seviyelerini (LDL) düşürdüğünü bulmuştur.

Cilt için çok faydalı!

Badem yağı, birçok doğal yumuşatıcı ve cilt gençleştirici özelliğinden dolayı günümüzde güzellik uzmanları, aromaterapistler ve masaj terapistleri tarafından kullanılmaktadır.

Aromaterapide, badem yağı son derece popülerdir ve esas olarak zengin oleik ve linoleik esansiyel yağ asitleri konsantrasyonu nedeniyle aranır. Tatlı badem yağı, geleneksel olarak masaj terapistleri tarafından bir masaj seansı sırasında cildi yağlamak için kullanılmıştır ve birçok kişi tarafından etkili bir yumuşatıcı olarak kabul edilmektedir.

tatlı badem yağı

Badem yağının kullanım alanları nelerdir?

 1. Badem yağı; nüfuz edici, nemlendirici ve yeniden yapılandırıcı özellikleri nedeniyle kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır. 
 2. Kimyasal özellikleri ile ilgili olarak, badem yağı, toksik, tahriş edici, hassaslaştırıcı ve komedojenik olmayan bir yağ çeşididir.
 3. Masaj özellikleriyle birlikte badem yağı, hipertrofik yara izini azaltmak için kullanılabilen sklerozan özelliklere sahiptir. Badem yağı genellikle fenol ile birlikte kullanılır ve hemoroidlere enjekte edilir. Badem yağı, anti-sklerozan özellikleri nedeniyle bir kez daha otoskleroz gibi dış kulağı etkileyen durumlar için kulak burun boğazda yaygın olarak kullanılmaktadır.
 4. Tarihsel olarak, badem yağı Eski Çin, Ayurvedik ve Greko-Fars tıp okullarında sedef hastalığı ve egzama gibi kuru cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.
 5. Tarihten beri, Ayurvedik tıp okullarının cilt rengini iyileştirmek ve cilt koşullarını tedavi etmek için badem ve badem yağı kullandığı ve böylece yumuşak ve sağlıklı bir cildi teşvik ettiği bilinmektedir. Ayrıca beyin ve sinir sistemi için besleyici olarak kullanmışlardır.

Tatlı Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Tatlı badem yağının faydalarından yararlanabilmek için, öncelikle yüzünüzü yıkayın ve havluyla kurutun. Ardından badem yağını elinize damlatarak yüzünüze sürün ve masaj yaparak yayın. Badem yağını bir gece cildinizde bekletebilirsiniz.

tatlı badem yağı

Tatlı Badem Yağı Dudaklara Uygulanır Mı?

Tatlı badem yağı hem göz çevresine, hem de dudaklara saf olarak uygulanabilir. Dudaklara uygulamak için işaret parmağınıza 2 damla damlatın. Ardından parmağınızla dudağınıza masaj yaparak yedirin. Bu sayede dudak çatlaklarından ve ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı Kirpiklere Nasıl Uygulanır?

Kirpik ve kaşların çoğalması ve sağlıklı uzayabilmesi için tercih edilen yöntemlerden biri de tatlı badem yağıdır. Badem yağını sade bir şekilde kullanmak istiyorsanız, parmağınıza damlatıp kirpik ve kaş bölgesine yaymanız yeterlidir. Ancak göze gelmemesine dikkat etmelisiniz. Dilerseniz, 2 kaşık tatlı badem yapı ve 2 kaşık hint yağını karıştırabilirsiniz. Bu karışımı fırça veya temiz rimel çubuğu ile hem kirpiklere, hem de kaşlarınıza sürebilirsiniz. 1 gece beklettikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Önemli Not: Tatlı badem yağı, bireyler üzerinde farklı reaksiyonlara neden olabilir. Tatlı badem yağını ve herhangi bir bitkisel ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Şunlara da göz atın;

 1. Badem yağı nasıl yapılır?
 2. Avokado yağı mı zeytinyağı mı?
 3. Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?
 4. Kakao yağı nasıl kullanılır?
 5. Zeytinyağının faydaları nelerdir?
Kategoriler
Lezzet Logo