ANASAYFA PÜF NOKTASI MAKARNAYI PİŞİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

MAKARNAYI PİŞİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Makarnayı pişirirken dikkat edilmesi gerekenler

Başarılı ve leziz bir makarna hazırlamak için üç şeye ihtiyacınız var: Büyük bir tencere ve büyük bir süzgeç. Bir de karıştırmak için ahşap bir kaşık. Makarnayı daima büyük ve geniş bir tencerede haşlamayı tercih edin. Tencereye sığması için uzun makarnaları asla kırmayın.
 
Tencereyi bol suyla doldurun. Ölçünüz 100 gram makarnaya bir litre su oranında olmalı. • Tuzu mutlaka su kaynadığı zaman ilave edin. Her litre için ölçünüz 10 gram tuz olsun.

Makarnanın pişme süresi formuna ve kalınlığına göre değişir. Bu konuda en güvenilir kaynak, makarna paketlerinin üzerindeki pişirme süresi önerileridir. Tam kıvamında yani “al dente” pişmesi dışının hafif yumuşak, içinin ise diri kalması demektir.
 
Pişme esnasında makarnayı arada bir ahşap kaşıkla karıştırın.
 
Suya ayrıca zeytinyağı veya sıvıyağ ilave etmenize gerek yok. Çünkü durum buğdayından yapılan iyi kalite bir makarna asla yapışmaz. 

Eğer makarnayı tavada soteleyecek ya da fırında pişirecekseniz, pişirme süresinin toplamı paket üzerinde önerilen kadar olmalıdır. Önerilen süre 9 dakika ise, makarnayı 4 dakika haşlayıp 5 dakika fırında pişirin.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!