Zeytinyağı Bozulur Mu?

Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan zeytinyağı, en sağlıklı yağlardan biridir. Ancak zeytinyağı, bir süre sonra bozulabilir veya son kullanma tarihi geçebilir. İşte, zeytinyağının raf ömrü hakkında bilmeniz gerekenler:
Zeytinyağı Bozulur Mu?
07 Temmuz 2023, 11:22

Zeytinyağı, Türk mutfağında yaygın olarak kullanılır. Özellikle Ege ve Akdeniz'de çok sevilen zeytinyağı, sağlık açısından son derece faydalı bir besindir. Genellikle şişelerde satılan zeytinyağının farklı çeşitleri mevcuttur. Yeni aldığınız zeytinyağının, bir süre sonra bozulup bozulmadığını merak ediyor olabilirsiniz. O halde yazımıza zeytinyağının son kullanma tarihi olduğunu belirterek başlayalım. Uzun süre muhafaza edilebilen bir ürün olsa da, zamanla bozulmalar görülebilir.

zeytinyağı

Zeytinyağı Bozulur Mu?

Botanik olarak zeytin bir meyve olarak kabul edilir. Meyvelerin raf ömrü vardır ve dolayısıyla zeytinyağının da raf ömrü vardır. Çoğu zeytinyağı, şişelendikleri andan itibaren 18-24 ay dayanır. Sızma zeytinyağı daha az işlenir ve genellikle biraz daha az dayanır, şişelendikleri andan itibaren yaklaşık 12-18 ay sürer. Bu zaman dilimlerinin ötesinde, zeytinyağları buruk veya acı notalar geliştirebilir ve bu da yemeklerinizde hoşunuza gitmeyebilecek şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı zeytinyağı şişelerinde bir şişeleme veya son kullanma tarihi belirtilir. Eğer şişede son kullanma tarihi yazmıyorsa, zeytinyağını aldığınız tarihi üzerine not edin. Bu sayede raf ömrünü daha iyi bir şekilde takip edebilirsiniz.

 Zeytinyağı, buzdolabı, dolap, kiler gibi serin ve karanlık bir yerde uzun süre muhafaza edilir. Şişenin yeşil veya kehribar renginde olması, ışığı engelleyeceği için daha iyi olacaktır. 

zeytinyağı

Zeytinyağının Ekşiliği Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağınızın kötü olup olmadığını belirlemenin birkaç yolu vardır.

  1. Zeytinyağınızın ekşimiş olup olmadığını anlamanın en iyi yolu tadına bakmaktır. Zeytinyağınızın tadı acı, ekşi veya bayatsa, bozulmaya başlamış demektir.
  2. Kötü zeytinyağı, boya kalemi, macun veya yapıştırıcı gibi kötü bir kokuya sahiptir. Bu durum, zeytinyağının kullanım süresinin dolduğunu gösterir.
  3. Zeytinyağını ne zaman aldığınızı hatırlıyorsanız veya üzerine yazdıysanız, tarihi kontrol edebilirsiniz. 
  4. Zeytinyağının bulanık görülmesi kötü olduğu anlamına gelmez. Özellikle buzdolabında saklanan zeytinyağı, bulanık bir görünüme sahip olabilir.

Şunlara da göz atın;

  1. Zeytinyağının faydaları nelerdir?
  2. Zeytinyağı nasıl seçilir?
  3. Zeytinyağı mı, ayçiçek yağı mı?
  4. Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır?
  5. Zeytinyağının kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo