Yeşil Çay Şampuan Olarak Nasıl Kullanılır?

Ticari şampuanlardan memnun değilseniz veya basit, kimyasal içermeyen bir saç ürünü istiyorsanız yeşil çay şampuanı mükemmel çözümdür. Peki yeşil çaydan şampuan nasıl yapılır?
Yeşil Çay Şampuan Olarak Nasıl Kullanılır?
08 Kasım 2023, 15:31

Ticari şampuanlardan memnun değilseniz veya basit, kimyasal içermeyen bir saç ürünü istiyorsanız yeşil çay şampuanı mükemmel çözümdür. Yeşil çay şampuanının yapımı kolay iki çeşidi vardır. Biri yeşil çay yaprakları, bal, yağ ve sıvı sabunla yapılırken diğeri sirke, yeşil çay poşetleri ve bal ile yapılıyor. İşte, yeşil çay şampuan olarak nasıl kullanılır:

saç bakımı

Yeşil Çay Yapraklarından Şampuan Nasıl Yapılır?

 1. Bir bardak damıtılmış suyu kaynatın. Su kaynamaya başlayınca ateşi kapatın. Damıtılmış suyunuz yoksa bunun yerine musluk suyu kullanın.
 2. Bir avuç yeşil çay yaprağını 30 dakika kadar demleyin. Çoğunlukla tatlandırıcıların eklendiği toz yeşil çayı değil, yeşil çay yapraklarını (ayrıca gevşek yapraklı yeşil çay olarak da bilinir) kullanın. Yeşil çay yapraklarını internette veya çoğu sağlıklı gıda mağazasında kolayca bulabilirsiniz.
 3. Yeşil çayı bir tencerenin veya derin bir kasenin üzerine süzün. 30 dakika geçtikten sonra bir tencerenin veya derin bir kabın üzerine bir süzgeç yerleştirin ve içindekileri içine dökün. Süzgeç yeşil çay yapraklarını karışımdan çıkaracaktır.
 4. Bir bardak sıvı sabun, bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı yağ ekleyin. Her şeyi bir karıştırma kaşığı veya spatula ile karıştırın. Her şey tutarlı bir kalınlık ve renk elde edene kadar karıştırmaya devam edin.
 5. Şampuanı boş bir şampuan şişesine koyun. Normal bir şampuan şişesinde bulunan yeşil çay şampuanınız ile kolay kullanıma ve erişime hazır hale gelecektir.
 6. Yağ doğal olarak ayrılacağından, kullanmadan önce şişeyi çalkalayın. Saçınızı ıslatın ve bir miktar şampuanı ellerinize sıkın. Şampuanı yaymak için elleriniz arasında ovalayın. Daha sonra saçınıza uygulayın ve ellerinizi ve parmak uçlarınızı kullanarak uygulayın. Saç derinize masaj yapın ve saçınızın uçlarına doğru uygulayın. Köpürtün ve saçınızda bir ila üç dakika bekletin, ardından durulayın.

saç yıkamak

Yeşil Çay Poşetleriyle Şampuan Nasıl Yapılır?

 1. Bir yeşil çay poşetini iki ila üç bardak sıcak suya batırın. Yeşil çayın suya şifalı yeşil çay faydalarını tamamen aşılaması için 30-60 dakika bekleyin.
 2. 30-60 dakika sonra çay poşetini çıkarın. Hazır olduğunuzda çay poşetini sudan çıkarmak için bir kaşık veya çatal kullanın.
 3. 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı çiğ bal ekleyin. Bal görünmeyene kadar her şeyi karıştırın.
 4. Sıvıyı bir sprey şişesine dökün. Sprey şişesindeki şampuanı daha sonra kullanmanız daha kolay olacaktır.
 5. Şampuanı saçınıza uygulayın. Saçınızı ıslatın ve üzerine yeşil çay şampuanını püskürtün. Şampuanı saç derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Kalın saçlarınız varsa eşit bir uygulama elde etmek için saçlarınızı bölümlere ayırmanız gerekebilir. Saçınızın tamamı şampuanla kaplandıktan sonra beş dakika bekleyin ve ardından durulayın.

Şunlara da göz atın;

 1. Yeşil çayın faydaları nelerdir?
 2. Kuru şampuan nasıl kullanılır?
 3. Avokado yağını saçta kullanım faydaları nelerdir?
 4. Argan yağının saç üzerindeki faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo