Avokado Yağını Saçta Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Avokado, her öğüne sağlıklı bir tat katan lezzetli bir meyvedir. Peki avokado yağını hiç saçta kullanmayı denediniz mi? İşte, avokado yağını saçta kullanmanın faydaları nelerdir:
Avokado Yağını Saçta Kullanmanın Faydaları Nelerdir?
19 Ekim 2023, 17:37

Avokado, her öğüne sağlıklı bir tat katan lezzetli bir meyvedir. Yağ içeriği, antioksidan ve antiinflamatuar özellikler ve mineraller aynı zamanda saçınız ve cildiniz için de harika bir bileşendir. Avokado yağı saçlarının büyümeyi, parlamayı ve daha fazlasını teşvik ederken kabarmayı gidermeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

avokado

Avokado Yağının Faydaları

Avokado'yu saçlarınız için meyve veya yağ olarak kullanabilirsiniz. Petrolün kendisi aşağıdakiler açısından zengindir:

 1. Antioksidanlar
 2. Mineraller
 3. Esansiyel Yağ Asitleri
 4. Biyotin
 5. A, B-5 ve E vitaminleri

Sağlıklı beslenmek saçlarınızı güçlü tutmanın en iyi yoludur. Biotin, B-5 vitamini ve E vitamini saç sağlığını destekler. Faydalarından yararlanmak için diyetinize daha fazla avokado ekleyin veya yemeklik yağınızı avokado yağıyla değiştirin.

Dışarıdan bakıldığında avokado yağı saçınıza da fayda sağlayabilir. Saçınıza avokado uygulamak saçınızı nemlendirebilir, onarabilir ve güçlendirebilir. Yapılan bir çalışmada, avokado yağındakiler gibi minerallerin saçın kırılmasını önleyebilecek kütikül hücrelerini kapatmaya yardımcı olabileceğini buldu.

avokado tutan kadın

Saç Uzaması İçin Avokado Nasıl Kullanılır?

Hayvan çalışmaları, lavanta ve nane esansiyel yağlarının saç büyümesini destekleyebileceğini göstermektedir. Avokado yağı genellikle uçucu yağlar için taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Ev yapımı bir saç bakımı için bir ons avokado yağını üç ila altı damla nane veya lavanta esansiyel yağıyla karıştırın.

Ayrıca nikel büyüklüğünde avokado yağını saç derinize masaj yaparak da uygulayabilirsiniz. Avokado yağı kan akışını hızlandırmaya ve tıkalı foliküllerin açılmasına yardımcı olacaktır. Bu etkiler saç dökülmesiyle mücadeleye yardımcı olabilir.

Cildiniz yağı kolayca emecektir, bu yüzden endişelenmeyin; saç derinizde yağlı bir tabaka bırakmaz. Saçınıza çok fazla avokado yağı sürdüyseniz, yağın gittiğini hissedene kadar saçınızı kimyasal içermeyen bir şampuanla iyice yıkayabilirsiniz.

Nemlendirmek İçin Nasıl Kullanılır?

Avokado bazlı saç maskelerini mağazadan satın alabilir veya kendi mutfağınızda yapabilirsiniz. Topaksız, protein açısından zengin bir saç bakımı için aşağıdaki malzemeleri birlikte çırpın:

 1. 1 avokado
 2. 1 muz
 3. 1 yemek kaşığı avokado yağı
 4. 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 5. 1 yemek kaşığı bal

Topaklı bir doku oluşmasını önlemek için katıları karıştırıcıda karıştırın. Daha sonra yağı ve balı ekleyip maskeyi saçınıza uygulayın. Macunun en az 20 dakika veya üç saate kadar kurumasını bekleyin. Avokado maskesini tercihinize göre ılık su veya kimyasal içermeyen bir şampuanla yıkayın.

saç

Avokado Yağı Sıcak Yağ Tedavisi Olarak Nasıl Kullanılır?

Malzemeler:

 1. Avokado Yağı
 2. Sızma Hindistan Cevizi Yağı
 3. Sıcak Havlu
 4. Cam Kavanoz
 5. Tencere

Adımlar:

 1. Bir sos tenceresinde suyu kaynatın.
 2. Eşit miktarda avokado yağı ve sızma hindistan cevizi yağı kullanın (saçınızın uzunluğuna bağlı olarak her biri 3 ila 5 yemek kaşığı) ve bir cam kavanozda karıştırın. Ekstra bir destek için birkaç damla biberiye veya lavanta gibi bir esansiyel yağ ekleyin.
 3. Yağ kavanozunu bir veya iki dakika sıcak suya koyun.
 4. Saçınıza uygulamadan önce yağın sıcaklığını bileğinizde test edin.
 5. Yağı yıkanmış saça nazikçe masaj yapın ve ılık bir havluyla 20 dakika kadar sarın.
 6. Ilık suyla yıkayın.

Araştırma Ne Diyor?

Avokado yağının saç için kullanılmasının faydaları konusunda sınırlı araştırma bulunmaktadır. Harika bir nemlendirici olmasına rağmen avokado yağı, topikal bir tedavi olarak kullanıldığında sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde olduğu kadar faydalı değildir. Saç ölü hücrelerden oluşur, bu nedenle genel sağlığı korumak, sağlıklı saçlara sahip olmanın en iyi yoludur.

Riskler Ve Uyarılar

Genel olarak avokadoyu kullanmak güvenlidir ancak avokadoya alerjisi olan kişiler doktorlarına danışmalıdır. Avokado yağı kullanmak, yemeseniz bile yine de yan etkilere neden olabilir. Saçınızda kullanmadan önce herhangi bir alerjiyi dışlamak için avokado yağını kullanmadan önce bir yama cilt testi yapmalısınız.

Şunlara da göz atın;

 1. Saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır?
 2. Avokado cilt sağlığını iyileştirir mi?
 3. Saç diplerinde acı neden olur?
 4. Kepek için çay ağacı yağı kullanılır mı?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo