Yemekten Sonra Neden Uyku Gelir?

Yemekten sonra uyku gelmesinin ve halsizliğin nedeni nedir? Yemekten sonra neden ağırlık çöker? İşte, yemekten sonra uyku gelmesinin ve halsizliğin nedenleri:
Yemekten Sonra Neden Uyku Gelir?
24 Nisan 2024, 22:16

Yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku bastırması gibi şikayetler yaşıyorsanız, yemeği fazla kaçırmış olabilirsiniz. Ancak yemekten sonra uyku bastırmasının insülin direnci gibi farklı nedenleri de olabilir. Birçok kişinin yaşadığı yemekten sonra halsizlik probleminin nedenlerini sizler için yazımızda derledik. Fakat bu durum sık sık tekrarlıyorsa, en doğru tedavi için, en kısa sürede doktora başvurmanız ve altına yatan sebebe bağlı olarak doğru bir tedavi uygulamanız gerekir. 

Yemekten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

 1. Çok yemek yemek:

Çok fazla yemek yemek, kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Bunun sebebi, vücudun çok fazla miktardaki gıdayı parçalamak için daha fazla çalışmasıdır. Yani, vücut yemeği sindirirken çok fazla enerji harcar ve bu durum size halsizlik olarak yansır. Enerji seviyesini korumak için, tek seferde çok fazla yemek yememeye özen gösterin.

 1. İnsülin Direncinin Yüksek Olması

Yemekten sonra uyku gelmesinin en sık nedenlerinden biri de, insülin direncinizin yüksek olmasıdır. Pankreasın salgıladığı insülinin tam olarak kullanılamamasına insülin direnci denir. Özellikle hareketsiz yaşayan, fazla kilosu olan ve sağlıksız beslenen kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. İnsülin direnci, yemekten sonra uyku ve halsizlik belirtileriyle kendini gösterir. İnsülin direnciniz olup olmadığını öğrenmek için, dahiliye uzmanına test yaptırabilirsiniz.

 1. Sağlık Sorunları

Kansızlık, tiroid bezlerinin az çalışması, uyku apnesi, çölyak hastalığı ve gıda alerjisi, yemekten sonra uyku ve halsizlik hissi veren sağlık sorunlarının başında yer alır. Bu hastalıklardan birinin siz de olabileceğini düşünüyorsanız, bir uzmana danışarak doğru tedavi yöntemleriyle uyku sorunundan kurtulabilirsiniz.

 1. Hormonlar

Beyin, yemek yemenin ardından enerji metabolizmasını düzenlemek için bazı hormonlar salgılar. Kolesistikonin, glukagon, amilin gibi hormonlar şekerin yükselmesini sağlar. Melatonin ve serotonin hormonlarının salgılanması ise yemekten sonra uykuya ve halsizliğe yol açar.

 1. Triptofanlı Besinler Tüketmek

Triptofan içeriği yüksek olan besinler, uyku hormonu ve serotonin üretimini etkileyerek uykunuzun gelmesine neden olabilir. Peynir, balık, yumurta, tofu ve ıspanak, triptofan bakımından zengin besinlerdir. 

 1. Alkol

Yemekten önce veya yemek esnasında alkol almak, merkezi sinir sistemini baskılar. Bunun sonucunda yemek sonrasında halsizlik oluşabilir.

 1. Yağlı Yiyecekler

Yediğiniz yemek, yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeriyorsa, halsizlik ve uyku görülebilir. Bunun nedeni yağlı yiyeceklerin, ince bağırsakta kolesistokinin hormonunun salgılanmasına yol açmasıdır.

 1. Şeker Hastalığı

Diyabet, yemekten sonra uyuklama, halsizlik gibi belirtiler verebilir. Diyabet hastası olan biri yemek yedikten sonra kendini sürekli yorgun hissediyorsa, bu hipoglisemi veya hiperglisemi belirtisi olabilir.

 1. Gıda İntoleransı

Süt, peynir gibi bazı yiyecekler, bazı kişilere dokunabilir. Besin intoleransı olan kişiler, o besini tükettiği zaman halsizlik gibi belirtilerle karşılaşabilir.

 1. Düzensiz Yemek Saatleri

Yemek saatlerinin çok düzensiz olması, kan şekerinin dalgalanmasına yani dengesizliğine yol açabilir. Kan şekeri dengesizliği de yemek sonrası halsizlik şikayetine dönüşebilir.

 1. Çok Hareketli Olmak

Çok yoğun geçen ve sürekli hareketli olduğunuz bir günün sonunda, yemek yedikten sonra hemen yatma pozisyonuna geçerseniz uykunuz gelebilir. Gün içinde harcadığınız enerji, yatış pozisyonunda vücudunuzun rahatlamasını sağlar ve halsizliğe yol açar.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Şikayetleriniz sık sık tekrarlıyorsa veya hiç geçmiyorsa, en kısa sürede doktora başvurmanız gerekir. Yemek sonrası halsizlik ve uyku için, ilk olarak Dahiliye doktoruna başvurmalı, insülin direnci, D vitamini, B12 vitamini ve kan testi yaptırmalısınız. Bu testler sonucunda doktorunuz sizin için en doğru tedaviyi uygulayacaktır. Yemekten Sonra Halsizlik Nasıl Önlenir?

 1. Mutlaka uyku düzeniniz olsun. Erken yatıp erken kalkmayı alışkanlık haline getirin.
 2. Her gün en az 1 saat tempolu yürüyüşe çıkın. Özellikle kendinizi halsiz hissettiğinizde, hafif tempolu yürüyüşler yaparak uykunuzu açabilirsiniz.
 3. Güne kahvaltı ile başlayın. Kahvaltıyı sakın atlamayın.
 4. Günde 2 litre su içmeye özen gösterin.
 5. Ağır ve yağlı yemekler tüketmeyin. Alkolden uzak durun. Tek seferde çok fazla yemek yerine, küçük porsiyonları tercih edin.
 6. Öğlenleri 15-20 dakika şekerleme yapmak, gün içinde daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.


Şunlara da göz atın;

 1. Sürekli yorgunluğun nedenleri
 2. Uykusuzluğa ne iyi gelir?
 3. Kahve neden uykuyu kaçırır?
 4. Yemekten sonra neden spor yapılmaz?
 5. El titremesi neden olur?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo