ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER YEMEK VLOGGER’I OLMAK İSTEYENLER İÇİN 5 ALTIN KURAL

YEMEK VLOGGER’I OLMAK İSTEYENLER İÇİN 5 ALTIN KURAL

Lezzet olarak çok uzun yıllardır milyonlarca takipçimiz ve okurumuzla ülkemizin ve dünyanın en lezzetli tariflerini kayıt altına alırken, her gün yeni tarifleri de keşfetmeye devam ediyoruz. Ayrıca farkındayız ki, evinde yeni lezzetler yaratan, ailesinden kalan tarifleri geliştiren sayısız okurumuz da YouTube veya Instagram gibi sosyal medya servislerinde, kendi tariflerini paylaşıyor. Ancak sosyal medyadaki hesaplarını geliştirmek, daha fazla takipçiye ulaşmak isteyenler için küçük ama önemli tavsiyelerimiz olacak.
Yemek vlogger’ı olmak isteyenler için 5 altın kural

1. Kimliğinizi oluşturun


Sosyal medyada kalıcı olabilmek ve daha fazla insana ulaşabilmek için, yaptığınız işe uygun bir kimlik çalışması yapmalısınız. Bunun için bir logo, kanalınıza has baskın bir renk, sürekliliği olan söylemler yani bir motto, çok etkili olacaktır. 


2. Fotoğraf/video kalitesini küçümsemeyin


Bugün artık her telefon fotoğraf ve video çekiyor ancak her görüntü aynı kaliteye sahip olmuyor. Fotoğraf /video çekimleriniz için profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanmak zorunda da değilsiniz. Çok gelişmiş akıllı telefonlar bugün artık yapay zeka sayesinde, profesyonel bir fotoğrafçı kalitesinde görüntüler oluşturabiliyor. Bu konuda kalitesi inkar edilemeyen Apple markasının iPhone telefonlarını da incelemenizi öneririz. Özellikle, iPhone 11 veya iPhone 11 Pro ve iPhone 12 modelleri, hem günlük hayatınızda akıllı telefon olarak olarak ihtiyaçlarınızı karşılarken hem de sosyal medya fotoğraflarınıza büyük katkılar sağlayabilir.


3. Işıksız fotoğraf olmaz


Şu gerçeği de kabullenmek lazım ki, ne kadar gelişmiş cihazlar kullanırsanız kullanın, ışık hala fotoğrafçılıktaki en anahtar değişkenlerden biridir. Dolayısıyla fotoğrafçılıkta ışık kullanımı hakkında küçük bir araştırma yapmadan Instagram’da veya YouTube’da büyük kitleleri peşinizden sürüklemeniz kolay olmayacaktır.


4. Düzenli paylaşım yapın


Tüm sosyal medya paylaşımlarınız gibi Instagram  ve YouTube paylaşımlarınızı da bir disipline oturtun ve düzenli olarak paylaşım yapın. Canınız her istediğinde, çöp paylaşımlarla takipçilerinizi yormak yerine, örneğin her akşam sekizde veya her iki üç günde bir moda hakkındaki planlı, programlı hazırlanmış, özenle düzenlenmiş görsellerinizi paylaşırsanız, imajınızı hızla güçlendirirsiniz.


5. Polemiğe girmeyin


Takipçi sayınız arttıkça, polemik yaratacak insanlar da hesabınızın peşine düşecektir. Bunlar bazen rakipleriniz bile olabilir ve sahte hesaplarla sizi polemiğe, kavgaya sürüklemeye, imajınızı zedelemeye çalışabilirler. Muhatap almayın, polemiğe girmeyin ve sizi gerçekten takip edip tasarımlarınızı beğenen, satın alıp giymek isteyen gerçek takipçilerinizi çirkin polemiklere şahit olmak zorunda bırakmayın.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!