Solmuş Yeşillikler Nasıl Canlandırılır?

Yeşillikler mutfakların vazgeçilmez parçalarından biridir. Dondurulmuş sebzeleri tercih etmek veya yeşilliklerden tamamen kaçınmak yerine, basit bir saklama hilesi solmuş yeşilliklerinizi canlandırmanıza yardımcı olabilir. İşte, solmuş yeşillikler nasıl canlandırılır:
Solmuş Yeşillikler Nasıl Canlandırılır?
31 Temmuz 2023, 14:22

Yeşillikler salatadan, tariflerin içeriklerine kadar mutfakta sıklıkla kullanılırlar. Yeşillikler ile ilgili en büyük sorunlardan biri hızlı bozulmalarıdır. Dondurulmuş sebzeleri tercih etmek veya yeşilliklerden tamamen kaçınmak yerine, basit bir saklama hilesi solmuş yeşilliklerinizi canlandırmanıza yardımcı olabilir.

Bir baş marul, lahana, veya benzeri bir sebzeniz olduğunda, bir veya iki sarkık yaprak tüm salkımı kaplayabilir. Çürük yayılmaya başlamadan önce yaprakları canlandırmak için suda saklayabilirsiniz. Bir kap alın ve içine yaklaşık ½ inç su dökün. Başından bir miktar kök kesin ve yapraklar yukarı bakacak şekilde suya oturtun. Yaprakları yavaşça plastikle örtün ve buzdolabına koyun. 24 saat içinde sebzeniz canlanmış görünecektir.


Karışık Yeşilliklerinizi Saklamak İçin Bu Püf Noktalarını Kullanın

Bir poşet taze yeşillik aldıysanız doğru şekilde saklamalısınız. Yeşillikleri taze şekilde saklamanın yolları vardır. Onları marketten geri getirdiğinizde, bir kağıt havluyla birlikte plastik bir torbaya veya hava geçirmez bir kaba koyun. Nem ve hava, solmuş yeşilliklerin en büyük suçluları olduğundan, bu kombinasyon yaprakları taze ve kuru tutacaktır.

Halihazırda sarkan yapraklar için, solmuş yeşillikleri kurtarmanın alışılmadık bir yolu var. Onları canlandırmak için soğuk suda iyice durulamak yerine, sıcak suda ıslatın. Ardından 10-30 dakika buzlu su banyosuna koyun ve sonra süzün.

Alışveriş yaparken, buzdolabında doğal olarak daha uzun süre dayanan yapraklar arayın. Lahana ve su teresi gibi daha doyurucu yeşillikler, marul veya ıspanak gibi yumuşak yapraklara kıyasla daha uzun süre kalabilir. Ek olarak, yiyebileceğinizden fazlasını satın alma konusunda dikkatli olun. Uzun süre saklamak tazeliklerini olumsuz anlamda etkiler.

Şunlara da göz atın;

  1. Taze yeşillikler yıkamadan saklanır mı?
  2. Yeşil smoothie nasıl yapılır?
  3. Yeşillikler buzdolabında nasıl saklanmalı?
  4. Hardal yeşillikleri nasıl yetiştirilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo