Selenyum Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Vücutta önemli işlevleri olan selenyum, sağlık açısından oldukça faydalı bir mineraldir. Peki, selenyum kilo verdirir mi ve zayıflamaya yardımcı olur mu? İşte, selenyumun kilo kontrolü üzerindeki etkileri:
Selenyum Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?
15 Haziran 2023, 10:48

Kilo vermeye çalışırken, süreci hızlandırabilecek takviyeleri aramak cazip gelebilir. Selenyum, vücudunuzda birçok önemli görevi olan bir mineraldir ve bunlardan biri de metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olan tiroid hormonları yapmaktır. Bu nedenle, genellikle kilo vermeye yardımcı olduğu söylenir. Selenyum, yediğiniz besinler yoluyla doğal olarak alınır ve selenyum eksikliği nadir görülür. 

Selenyum Kilo Verdirir Mi?

Tiroidiniz, tiroid hormonlarını yapmak ve metabolize etmek için kullanılan yüksek düzeyde selenyum içerir. Bu hormonlar, kaç kalori yaktığınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok metabolik işlevi düzenler.

Selenyum eksikliği, daha yüksek tiroid hastalığı riski ile bağlantılıdır. Çalışmalar, selenyum takviyesi almanın hafif hipotiroid hastalığı ve otoimmün tiroid hastalığı olan kişilerde tiroid fonksiyonunu iyileştirdiğini göstermiştir. Fazla kilolu 37 yetişkin üzerinde yapılan 12 haftalık küçük bir çalışmada, kalori kısıtlamalı bir diyetle birlikte günlük 240 mcg selenyum takviyesi alanlar, yalnızca kalori kısıtlamasını deneyen bir gruptan daha fazla kilo verdiler. Günlük takviyeyi alanlar ayrıca daha fazla yağ kaybettiler ve yağ depolanmasını düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan leptin seviyeleri daha düşüktü.

kilo verme

Sağlıklı yetişkin bireylerin günlük selenyum ihtiyacı 55 mcg'dir. Çoğu insan, diyetlerinde bundan fazlasını alır. 

Selenyum, toprakta ve suda doğal olarak bulunur. Örneğin 1 avuç Brezilya fıstığı, 98 mcg selenyum içerir. Bu da günlük tüketim miktarınızın oldukça üstündedir. 85 gram tavuk göğsü, yaklaşık 22 mcg içerir. 1 su bardağı esmer pirinç 19, mercimek ise 6 mcg selenyum içerir. 1 adet yumurta, 15 mcg selenyum içerir. Pişmiş yulaf ezmesi ise yaklaşık 13 mcg selenyumla doludur. Bu yüzden takviyeye gerek kalmadan selenyumu besinlerden almak, genellikle yeterlidir.

3.200'den fazla kişiyle yapılan bir çalışmada, diyetlerinde daha az selenyum tüketenlerin vücut kitle indeksi (VKİ) daha yüksekti. Yani selenyum ve selenyum takviyeleri, kilo verme sürecine destek olabilir.

selenyum

Fazla Selenyum Almak Zararlı Mı?

Selenyumun vücudunuzda en iyi şekilde çalışması için çok az veya çok fazla almamalısınız. Bu mineral için güvenli üst sınır günde 400 mcg olarak belirlenmiştir. Selenyum açısından zengin bir diyetin üzerine sık sık yüksek dozda bir selenyum takviyesi alırsanız, zehirlenme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Şiddetli vakalarda bu, böbrek veya kalp yetmezliğine neden olabilir. Çok fazla selenyum aldığınızın belirtileri arasında saç ve tırnak dökülmesi, tırnak kırılganlığı, ağzınızda metalik bir tat ve nefesinizde sarımsak kokusu yer alır. Ayrıca mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir. Selenyum fazlalığı yüzünden saç dökülmesi bildiren kişilerin %18'i saçlarının tamamını kaybetti.

Daha eski ve daha yeni araştırmalara göre, selenyum takviyelerinin düzenli dozlarda, genellikle günde yaklaşık 100-200 mcg alınması güvenli kabul ediliyor. Selenyum açısından çok yüksek olduklarından, günde yaklaşık 400 mcg içeren beşten fazla Brezilya fıstığı yemekten kaçının.

Önemli Not: Herhangi bir vitamin ve mineral takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Vitamin fazlalığı, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Şunlara da göz atın;

  1. Selenyum içeren besinler nelerdir?
  2. Kolajen takviyesi kilo aldırır mı?
  3. Demir takviyesi kimlere verilir?
  4. Kadınlar için en önemli takviyeler
  5. Magnezyum takviyesi ne işe yarar?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo