Ruh Sağlığı İçin En İyi 5 Ev Bitkisi

Bitkiler, ruh sağlığını iyileştirme, stres ve kaygıyı uzaklaştırma konusunda son derece etkilidir. İşte, ruh sağlığınızı iyileştirmek için evde kolayca bakabileceğiniz 5 bitki:
Ruh Sağlığı İçin En İyi 5 Ev Bitkisi
04 Ocak 2024, 15:40

Bitkiler, hem evlere, hem de balkonlara renk katar. Kimi zaman dekoratif amaçlarla kullanılan bitkilerin, genel sağlık üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bazı bitkiler havayı temizlerken, bazıları ruh sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunabilir. Özellikle bitki ve bahçe işleriyle ilgilenmeyi seviyorsanız, evinizde yetiştirebileceğiniz bitkileri kendi sağlığınız için yönlendirebilirsiniz. 

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

  1. Aloe Vera

aloe vera

Bitkisel olarak cilt yaralarını iyileştirmek için kullanılan aloe vera, evin havasını temizleyebilen güçlü bitkilerden biridir. Aloe vera, özellikle mutfak ve banyolara yerleştirilebilir. Evdeki kimyasalın bulunduğu noktalara yerleştirilirse, temizleyici etkisini daha iyi fark edebilirsiniz. Haftalık olarak sulanan aloe vera, dolaylı güneş ışığı ile büyür. 

Bakınız; Aloe vera nasıl yetiştirilir?

  1. Lavanta

lavanta

Sakin kalmak ve rahatlamak istiyorsanız, evinize mutlaka lavanta yerleştirin. Hoş kokusuyla günün sonunda gevşemenizi sağlayan bu bitki, güzel görünümü ile stres ve kaygınızı azaltır. İyi bir gece uykusu çekmek istediğinizde lavanta kokusunu içinize çekin. Lavantayı, yatak odasındaki komodinin üzerine veya salonunuza yerleştirebilirsiniz. Aydınlık alanları seven lavanta, toprağı kurudukça sulanmalıdır. 

Bakınız; Lavanta nasıl yetiştirilir?

  1. Barış Çiçeği

barış çiçeği

Barış çiçeği, iş-yaşam dengesini hatırlatmak için mükemmel bir seçimdir. Zararlı iç mekan kimyasallarını temizleyen bu bitki, aynı zamanda evdeki enerji akışını da iyileştirir. Zihinsel ve ruhsal olarak gelişmenize katkıda bulunabilir. Barışı, huzuru ve arınmayı simgeleyen bu çiçek, negatif enerjinizi atmanızı sağlayabilir. Barış çiçeğini çalışma odanıza, yatak odanıza veya salonunuza yerleştirebilirsiniz. Bu bitki, dolaylı güneş ışığı ve haftada bir kez sulanmaya ihtiyaç duyar.

Bakınız; Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır? 

  1. Paşa Kılıcı

paşa kılıcı

Bulunduğunuz ortama güçlü bir enerji sağlayan paşa kılıcı, son derece dayanıklıdır ve çok az bakıma ihtiyacı vardır. Zor zamanlarda hayatta kalmayı hatırlatmak için tercih edilen bu bitki, geceleri karbondioksiti oksijene dönüştürür. Paşa kılıcı bitkisi, en zor durumlarda bile büyümeyi bırakmaz. Paşa kılıcını yatak odanıza veya dinlendiğiniz odaya yerleştirebilirsiniz. Birkaç haftada bir sulanan paşa kılıcı, çok dayanıklı olduğu için yetiştiriciliği kolaydır. 

Bakınız; Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır?

  1. Okaliptüs

okaliptüs

Hoş kokusuyla astım, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı gibi sorunlara karşı etkili olan okaliptüs, ruh sağlığınız içinde olumlu etkilere sahiptir. Anı ve günün getireceklerini hatırlatan bu bitki, iyileştirici ve güçlü kokusuyla rahatlamanızı sağlar. Okaliptüs, salonda veya balkonda bakabileceğiniz bitkilerden biridir. Kendinizi kötü hissettiğinizde hemen duşa girmek istiyorsanız, banyonuza bir okaliptüs buketi yerleştirebilirsiniz. Okaliptüs güneş ışığını sever ve düzenli olarak sulanmalıdır. 

Şunlara da göz atın;

  1. Feng shui bitkileri
  2. Anksiyeteye iyi gelen bitkiler
  3. Banyoda yetiştirilen bitkiler
  4. Çalışma masası için bitkiler
  5. Sinek kovucu bitkiler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo