Pirinç Nasıl Saklanır: Pirinç Saklama Yöntemleri

Pirincin kurtlanmaması için ne yapmak gerekir? Pirinç en iyi şekilde nasıl saklanır? İşte, mutfaklarda sık sık kullanılan pirinç saklama yöntemleri:
Pirinç Nasıl Saklanır: Pirinç Saklama Yöntemleri
24 Nisan 2024, 22:07

Pirinç, buğdaygillerden olan bütün öteki bitkilere çok benzese de, onlardan ayıran en büyük özelliği köklerinin bol su istemesi. Pirinç, 1 yıllık bir bitki. Yalnız çok sıcak iklimli bölgelerde iki yıllık da olabiliyor. Boyu ise 1-1.5 metre arasında. Yaprakları uzun ve düzgün. Pirinçler yeni büyümeye başladıkları sırada dik dururlar. Taneleri olgunlaşınca saplar eğilip bükülerek suya girer. Dünyada en çok tüketilen besinlerden biri olan pirinç, doğru bir şekilde saklanmadığında kurtlanmaya başlar.

Pirinç Nasıl Saklanır?

 1. Pirinç, nemli bölgelerde durdukça yapısını kaybeder. Bu yüzden serin, kuru ve güneş görmeyen ortamlarda muhafaza edilmesi gerekir.
 2. Bez torbalar, pirincin nemlenme ihtimalini düşürür. Bu yüzden pirinci saklamak için, bez torbalardan yararlanabilirsiniz.
 3. Pirinci kapaklı ve cam kavanozlarda da muhafaza edebilirsiniz. Ancak böceklenme ihtimalini düşürmek için, kavanozun içerisine bir miktar tuz serpebilirsiniz.
 4. Pirinci cam kavanozda saklayacaksanız, ağzını kapatmaya özen gösterin. Ayrıca kavanozun ıslak veya nemli olmadığından emin olun.
 5. Pirinci saklamak için, kendi torbasını da kullanabilirsiniz. Bunun için plastik bir şişenin ağız kısmını kesin. Ardından pirinç torbasının ağız kısmını kıvırın. Kıvırdığınız kısmı, şişenin ağız kısmının içerisinden geçirin. Pirinç torbasını kenarlardan aşağıya doğru kıvırın. Şişenin kapağını kapatın. Bu sayede pirincinizi hem güvenli bir şekilde saklayabilir, hem de dökülmesini önleyebilirsiniz.

Videolu anlatımıyla pirinç pilavı tarifimize göz atmayı unutmayın!

Pişmiş Pirinç Nasıl Saklanır?

 1. Pişmiş pirinç, oda sıcaklığında maksimum 1 gün bekletilebilir.
 2. Pişmiş pirincin ağzını kapatarak, buzdolabında 3-4 gün saklayabilirsiniz.
 3. Pişmiş pirinci, dondurucuda 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Pirincin Kurtlanması Nasıl Önlenir?

Rutubet nedeniyle pirinç, sık sık kurtlanabilir. Bunu önlemek için, pirincin içerisine 1 adet defne yaprağı veya birkaç diş sarımsak ekleyebilirsiniz. Böylece pirinçte nem oluşma ihtimali azalacaktır. Eğer pirinçte kurtlanma meydana geldiyse, pirinç tanelerini kullanmamanızı öneriyoruz.

Pirinç Ne Kadar Dayanır?

Pirinç, pişirilmediği takdirde yaklaşık 4-5 yıl boyunca taze bir şekilde muhafaza edilebilir. Üstelik bunun için buzdolabına koymanıza bile gerek yoktur.

Şunlara da göz atın;

 1. Un nasıl saklanır?
 2. Ekmek nasıl saklanır?
 3. Kurabiye nasıl saklanır?
 4. Patates nasıl saklanır?
 5. Zencefil nasıl saklanır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo