Ekmek nasıl saklanır?

Ekmek mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz bir gıda türü. Peki ekmeği nasıl saklamalıyız? Ekmek nasıl bozulur? Ekmeğin raf ömrünü nasıl uzatabiliriz?
Ekmek nasıl saklanır?
02 Eylül 2021, 15:06
Lezzet Trendleri

Ekmek hemen hemen herkesin her gün en az bir öğünde tükettiği bir gıdadır. Ekmeğin raf ömrünü ve tazeliğini ne kadar uzun süre korursak israfın önüne bir adım daha geçmiş oluruz. Ekmeği doğru saklama yöntemine gelmeden önce ''Ekmek nasıl bozulur?'' ilk ondan bahsedelim.

Ekmek Nasıl Bozulur?

Ekmekte bayatlama dediğimiz tazeliğin yitirilmesi durumu fırından çıktıktan sonra 24 saat içinde başlar. Ekmek yavaş yavaş bozulmaya başlar. Ekmeğin çıtır olan dış kabuğu yumuşamaya, parlak dış kabuk matlaşmaya başlar. Koku ve aroması kaybolur. Bunların sebebi nişasta da oluşan kimyasal değişimler ve ekmeğin ciddi oranda nem kaybetmesinden dolayı ger��ekleşir. Bayatlama ve küflenme aynı olay değildir, karıştırılmamalıdır. Bayatlama uygun saklama koşulları ile geciktirtilebilir.

Ekmek Nasıl Saklanır?

 1. Ekmeği tazeyken dilimleyip yeme porsiyonlarınızı oluşturup buzdolabı poşetinde koyarak dondurucuda saklayabilirsiniz. 
 2. Ekmeği dilimlere ayırarak ve yapışmaması için aralarına yağlı kağıt koyarak dondurucuya kaldırılabilirsiniz. Böylelikle yenecek kadar miktar yemeden önce çözdürülebilirsiniz, çözünen ekmeği ısıtırsanız taze ekmek gibi olacaktır. 
 3. Buzdolabına koymaktan kaçınmalısınız, buzdolabına giren ekmek nemini hızla kaybedecektir bu sebepten dolayı hızla bozulacaktır.  
 4. Ekmek sıcakken poşete ya da kapalı alana kesinlikle koyulmamalı kapalı alanda sıcaktan nem yükselip bozulmasından ziyade küflenmeye yol açacaktır. 
 5. Ekmeği 1-2 gün içinde tüketecekseniz ekmek oda sıcaklığındayken hava almayacak şekilde kaplayıp güneş görmeyen oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.
 6. Ekşi maya ile yapılan ekmeklerin raf ömrü uzun oluyor. Ekmeğinizi ekşi mayalı yapabilir ya da ekmek alırken ekşi mayalı olanları tercih edebilirsiniz. 


Şunlara da göz atabilirsiniz:

 1. Ekmeğin küflenmesi nasıl önlenir?
 2. Un nasıl saklanır?
 3. Kurabiye nasıl saklanır?
 4. Salamura yeşil zeytin nasıl saklanır?
 5. Sarımsak nasıl saklanır?
 6. Asma yaprağı nasıl saklanır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo