Kahve Öğütücü Nasıl Seçilir: Dikkat Etmeniz Gereken 8 Önemli Özellik

Kahve değirmeni çeşitleri nelerdir? Kahve öğütücü nasıl seçilir? Çekirdekten kahve alıp evinde öğütmek isteyenlerin imdadına koşan kahve öğütücüler, farklı özelliklere sahiptir. İşte, kahve öğütücü alırken dikkat edilmesi gereken 8 özellik:
Kahve Öğütücü Nasıl Seçilir: Dikkat Etmeniz Gereken 8 Önemli Özellik
23 Haziran 2023, 16:09

Kahve değirmeni, bir diğer adıyla kahve öğütücü, çekirdekten alınan kahvelerin uygun boyutlarda öğütülmesini sağlar. Kahve öğütücüleri ikiye ayrılır: Çapak öğütücü ve bıçaklı öğütücü. Her iki öğütücü türünün de manuel ve otomatik modellerini piyasada bulmak mümkündür. Bıçaklı kahve değirmenleri daha ekonomik ve kolay temizlenirken, çapak öğütücüler çekirdeklerin daha kontrollü ve eşit bir şekilde öğütülmesini sağlar. Hangi öğütücüyü alacağınıza karar veremiyorsanız, aşağıdaki özelliklere dikkat ederek en uygun modeli bulabilirsiniz.

Kahve öğütücüsü seçtikten sonra ihtiyacınız olacak kahve öğütme rehberi başlıklı yazımızı da buraya bırakıyoruz.

kahve öğütücü

 1. Öğütme boyutu

Eğer filtre kahve içiyorsanız ve demlemek için french press kullanıyorsanız, kahve değirmeninin kaba derecede kahve öğütmesi gerekir. Eğer Türk kahvesi veya espressoyu daha fazla içiyorsanız, ince ve ekstra ince öğütme yapan makineleri tercih edebilirsiniz. Yani, alacağınız kahve öğütücüyü belirlerken gün içinde hangi kahveleri daha fazla içtiğinize dikkat edin.

kahve öğütücü

 1. Ayarlar

Alacağınız kahve öğütücünün farklı boyutlarda öğütme yapabilmesine dikkat edin. Kahve öğütücünün kaba ve ekstra ince öğütme yapabilmesi, daha çok işinize yarayacaktır. Çapaklı öğütücüler, incelik konusunda daha geniş bir kapsama sahiptir.

kahve değirmeni

 1. Hız

Kahvenin öğütme hızı RPM cinsiyle ölçülür. Motorları küçük olan öğütücüler, düşük RPM hızına sahiptir. Yüksek hızlı öğütücülerin daha büyük motoru vardır ve aynı anda çok miktarda kahveyi öğütebilir. Ancak yüksek hızda çalıştıkları için kahve çekirdekleri ısınabilir ve kahvenin tadı acılaşabilir.

kahve öğütücü

 1. Kapasite

Bıçaklı kahve öğütücülerin kapasitesi, modele göre değişir. Bazıları 12 fincanlık kahve çekirdeğini tek seferde öğütmenize imkan verirken, bazıları 4-8 kişiliktir. Çapaklı öğütücülerin haznesi daha büyüktür. Bu yüzden 1-12 fincan kahve için öğütme yapabilirsiniz.

öğütülmüş kahve

 1. Boyut

Kahve değirmeninin boyutları da birbirinden farklıdır. Bu yüzden kahve öğütücü almadan önce, mutfakta nereye yerleştireceğinize karar vermeniz gerekir. Bazı öğütücüler dolaplara sığabilecek kadar küçükken, bazıları tezgahta duracak kadar geniştir. Bıçaklı öğütücüler, çapaklılara göre daha küçük boyuttadır. Eğer fazla yeriniz yoksa, bıçaklı öğütücüleri tercih edebilirsiniz.

öğütücüde kahve

 1. Gürültü

Kahve öğütücüleri, öğütme işlemi sırasında yüksek ses çıkarabilir. Bu konuda hassasiyetiniz varsa, konik ve çapaklı öğütücülerin, bıçaklı öğütücülere göre daha sessiz olduğunu bilmeniz gerekir.

 1. Temizleme

Kahve öğütücü, her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Aksi takdirde kahvenin tadı zamanla kötüleşir. Bıçaklı öğütücüler, çapaklı öğütücülere göre daha kolay bir şekilde temizlenir.

kahve öğütücü

 1. Yapı malzemesi

Çapak öğütücüler seramik ve paslanmaz çelik gibi malzemelerden yapılır. Bıçaklı öğütücüler ise, genelde paslanmaz çelikten üretilir. 

Kahve öğütücü alırken genel olarak bu özelliklere dikkat etmek gerekir. Ek olarak, makinenin görünümü mutfağa uyumlu olmalıdır. Bu yüzden renk ve tasarım yönünden mutfağınıza yakışacak modelleri tercih edebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Kahve öğütme rehberi
 2. Kahve çekirdeklerini fazla öğütürseniz ne olur?
 3. Kahve öğütücü nasıl temizlenir?
 4. Espresso fincanı nasıl olmalı?
 5. Kahve kavurma aşamaları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo