Kuru Et Nasıl Yenir?

Kuru et nedir? Kuru et nasıl yenir? Balkan mutfağından dünyaya yayılan kuru et, farklı tariflerde kullanılır. İşte, kuru etin tüketim halleri:
Kuru Et Nasıl Yenir?
16 Nisan 2024, 12:31

Bosna sofralarının vazgeçilmezi olan kurutulmuş et, doğal yöntemlerle kurutulan ve dünya mutfağında önemli bir yere sahip olan bir et çeşididir. Atıştırmalık olarak da kullanılan bu et, farklı işlemlerden geçtikten sonra yenilmeye hazır hale gelir. Hem sade bir şekilde, hem de sandviçlere eklenerek yenen kuru et, geleneksel havayla kurutma, vakumlu kurutma ve sıcak hava akışı gibi yöntemlerle kurutulabilir. Et parçalandıktan sonra fazla yağlardan arındırılır ve tuzlama işlemi yapılır. Bu şekilde bir gün bekletilir. Ertesi gün asılıp kurutulur. Daha sonra çemen hamuru sürülür ve 1,5 gün bekletilir. Daha sonra tüketime hazır hale getirilir. 

kuru et

Kuru Et Nasıl Yenir?

Kuru et, doğrudan tüketime hazır hale getirilerek paketlenir. Paketinden çıkarıldıktan sonra sade bir şekilde tüketilebilir. Dilerseniz, pişirerek de tüketebilirsiniz;

 1. Tavada kullanımı: Kuru et, yapışmaz yüzeyli tavaya alınır ve 30 saniye pişirilir. Ardından diğer yüzü çevrilir ve 30 saniye daha pişirilir.
 2. Mangalda kullanımı: Kuru eti, mangalda pişirerek de servis edebilirsiniz. Kuru etin her yüzünü mangalda 1 dakika pişirdikten sonra sıcak sıcak servis edebilirsiniz. 
 3. Airfryer'da kullanımı: Kuru eti, airfryer'da da pişirebilirsiniz. Bunun için airfryer haznesine yerleştirin ve 180 derecede 3 dakika pişirin. Sürenin ortasında ters yüzünü çevirebilirsiniz.
 4. Yemeklerde kullanımı: Kuru eti, yemeklerinize ekleyerek de kullanabilirsiniz. Özellikle pilav, pizza, makarna, omlet ve salatalara ekleyebilirsiniz. Dilerseniz, etli yemeklere de ilave edebilirsiniz.
 5. Salata: Kuru eti, peynir, zeytin ve kuru meyveler ile birleştirerek salata yapımında kullanabilirsiniz. 
 6. Sandviç ve hamburger: Kuru eti, sandviçlerin içine ekleyebilir veya ince dilimler halinde keserek hamburgerinize ekleyebilirsiniz.

kuru et

Kuru Et Nasıl Saklanır?

Kuru eti, hava almayacak şekilde saklama kabına koyabilir veya streç film ile sarabilirsiniz. Hava almayacak şekilde kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ancak kuru et çabuk bozulan bir yapıda olduğu için, kısa sürede tüketilmesi önerilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Deniz tarağı nasıl yenir?
 2. Istakoz nasıl yenir?
 3. Deniz kestanesi nasıl yenir?
 4. Tavşan eti nasıl yenir?
 5. Avokado nasıl yenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo