ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER YİYECEK SAKLAMA KURBAN ETİNDEN KALAN KEMİKLER NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

KURBAN ETİNDEN KALAN KEMİKLER NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

Kurban eti en iyi nasıl saklanır? Kurbandan kalan kemikler nasıl değerlendirilir? İşte, kurban etini doğru saklama ve kemikleri değerlendirme yöntemleri:
Ne yapalım

Müslümanların sabırsızlıkla beklediği bayram sonunda geldi. İyi niyetlerle ve dualarla yapılan ibadetin ardından iş, etleri en iyi şekilde kullanmaya geldi. Peki etleri en iyi nasıl saklamalı, artan kemiklerle neler yapmalı? İşte tüm sorularınızın cevapları...


Etleri Ayırırken Sınıflandırın!

Hayvanın en hareketli kısımları olan butlar ile hiç hareket etmeyen sırt kısmı kolajen bakımından farklıdır. Kas ne kadar çok hareket ediyorsa o kadar sert olur. İşte bu nedenle but etleri uzun pişirme teknikleri olan güveç, haşlama, kavurma, tandır, konfit gibi yöntemlerle daha iyi pişer ve lezzetli olur. But etlerinde de ön kollar arka but etine göre daha liflidir.


Kurbandan Kalan Kemikler Nasıl Değerlendirilir?

  • Etlerden ayrılan kemiklerin genel olarak atıl olduğu düşünülür. Oysa kemiğin içinde bulunan ilik çok değerlidir. Bu yüzden kısık ateşte uzun süre kaynatılarak kemik suyu elde edilir. Kemik suyunu ılındıktan sonra süzerek porsiyonluk kaplara, kağıt bardaklara veya buz küpü şeklindeki poşetlere paylaştırarak dondurabilirsiniz. Daha sonra çorba, yemek ve pilavlarda kullanabilirsiniz.
  • Kemiği kaynatırken, damak tadınıza göre çeşitli baharatlar, aromatik otlar ve sebzeler ekleyerek pişirebilirsiniz.
  • Kemiği dilimlenmiş şekilde kestirerek fırında uzun süre pişirip, içindeki iliği sade olarak ekmeğe sürerek yiyebilirsiniz. Kuru fasulye, nohut yemekleri, keşkek gibi bakliyat yemeklerinde yemeği lezzetlendirmek için de kullanabilirsiniz. Amasya, Tokat ve çevresinde yaprak sarmalarının en altına kemik dizilip pişirilir böylece hem yaprak sarmalarının dibinin tutup yanmasını engeller hem de kemiğinin lezzeti sarmalara geçer.
  • Birçok yöresel yemekte kemik suyu kullanılır. Bunlardan bir tanesi Kastamonu’nun ünlü yemeği tiritdir. Tirit yemeğinde kemikler uzun süre kaynatıldıktan sonra Kastamonu’nun susamsız simidi dilimlenerek bu kemik suyuna batırılır ve sarımsaklı yoğurt ile ince kıyılmış et eşliğinde servis edilir.Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  • Kurban kesildikten sonra etleri buzdolabında 3 gün kadar dinlendirin. Kesinlikle hemen pişirmeyin ya da derin dondurucuya kaldırmayın. Etin dinlenmesi hücrelerin içerisinde bulunan enzimlerin serbest kalıp hücreleri parçalamasını sağlar. Bu ise etlerin içerisinde bulunan ve etin sert olmasını sağlayan kolajen liflerinin parçalanmasına neden olur. Böylece et daha yumuşak olur.
  • Etlerinizi tek seferde kullanabileceğiniz porsiyonlara ayırırsanız hem kullanım kolaylığı hem de enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Etlerin saklanması için en uygun ortam derin donduruculardır.
  • Kırmızı etin donma noktası -1.5 / +1.7 derece arasıdır. Etler -18 derecede 8 aya kadar tazeliğini koruyarak saklanabilir. Sıcaklık daha da düşük olursa bu süre uzayabilir. Buzdolaplarının dondurucu/no-frost bölmeleri uzun süreli saklama için uygun değildir.
  • Kurban Bayramı’nda eve giren sakatatların bozulma süreleri ete oranla daha hızlı olduğu için uzun süreli saklamaya uygun değildir ve en kısa sürede tüketilmesi gerekir.
  • Hayvanın en değerli etleri sırtında bulunur. Bu etler hem yumuşak hem de yağlıdır. Hızlı pişirme yöntemlerine çok uygundur. Mangalda, döküm tavada, ızgarada pişirebilirsiniz.
  • Kurbanın hiçbir yerini atmayın. Kurbanın her parçası doğru pişirildiğinde çok lezzetlidir. Örneğin; işkembe çorbası, kelle paça çorbası, bağırsaktan sucuk ve kokoreç yapabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!