Kolayca Uygulayabileceğiniz 10 Mutfak Dekorasyonu Fikri

Mutfak nasıl güzelleştirilir, mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? Evde yapacağınız basit uygulamalarla mutfağınızı güzelleştirebilirsiniz. İşte, mutfak dekorasyon fikirleri:
Kolayca Uygulayabileceğiniz 10 Mutfak Dekorasyonu Fikri
22 Şubat 2022, 12:41

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfak, hijyen, pratiklik ve görünüm açısından son derece önemlidir. Mutfağınızda yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde, kendi dekorunuzu oluşturabilir, evinizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Peki, mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? İşte, mutfağınızı güzelleştirecek basit tüyolar:


 1. Eski masa ve sandalyeler nasıl güzelleştirilir?

Eski ahşap masa ve sandalyelerinizi beyaza boyayabilir yepyeni aydınlık bir yemek takımı oluşturabilirsiniz. Çarşıdan alacağınız kırmızı-beyaz kareli minderlerle sandalyelerinizi de çok daha şık hale getirebilirsiniz.


 1. Ahşap sandalyeler nasıl renklendirilir?

Sıradan ahşap sandalyelerinizi desenli ve yapışkan kağıtlarla renklendirebilir ufak detaylarla mutfağınıza yepyeni bir kimlik kazandırabilirsiniz. Desenli yapışkan kağıtları sandalyelerin arka bölümüne uygulayabileceğiniz gibi, sandalyelerin tamamını da kaplayabilirsiniz.


 1. Ahşap mobilyalar nasıl parlatılır?

Mobilyaların tozunu alırken, bir parça eski yünlü bezin üzerine biraz sıvıyağ damlatıp silin ve temiz bir toz beziyle parlatın. Ahşap eşyalarınızın pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.


 1. Dar mutfak nasıl genişletilir?

Eğer mutfağınız küçükse, her alanı kullanışlı biçimde değerlendirmeniz mümkün. Lavabonun yanına koyacağınız ahşap bir bulaşıklıkla, ufak tefek bulaşıklarınızı hemen yıkayıp kaldırabilirsiniz. Ayrıca marangozda kestireceğiniz birkaç tahta parçasıyla şık bir baharat dolabı yapabilirsiniz.


 1. Mutfaktaki çiçeklerin canlı görünmesi için ne yapmak gerekir?

Evde yetiştirdiğiniz çiçeklerin sağlıklı görünümleri sizin elinizde. Yaprakları kaplayan tozlar çiçek sağlığının düşmanıdır. Çünkü toz, bitkinin akciğerleri sayılan yaprakların oksijen almasını engeller, güneş ve ışıktan da yararlanmasını önler. Bu nedenle sık sık nemli bir bezle yaprakların tozunu alın. Geniş yaprakların parlak görünmesi için, temiz bir bezi biraya batırıp iyice sıkın ve yaprakları silin.


 1. Mutfak dolapları nasıl renklendirilir?

Mutfak dolaplarınızı kendi tasarımlarınızla renklendirin.. Ahşap mutfak dolaplarınızı biraz renklendirmek istiyorsanız, kendi tasarımınızı kendiniz yapın. Örneğin, dolapların kulplarını tahta kaşıklarla değiştirin. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey silikon. Satın aldığınız boyları birbirine eşit tahta kaşıkları kulpların üzerine küçük tahta çubuklar yardımıyla ve silikon kullanarak yapıştırın.


 1. Mutfak halısı nasıl parlatılır?

5 patatesi 2 saat haşlayıp suyunu süzün. 1 fincan sirke ilave edip karıştırın. Halılarınızı halı şampuanı ile sildikten sonra bu karışımla durulayın. 


 1. Masa örtüsünün kayması nasıl önlenir?

Küçük kıskaçları ince demir çubuklara geçirin. Topladığınız sıradan ya da satın aldığınız yarı değerli taşları çubuklara monte edin. Sonra da bu şık taşları masa örtünüzün dört köşesine tutturun. Benzer taşları sofra dekorasyonunda da kullanabilirsiniz.


 1. Davet sofraları nasıl şık bir hale getirilir?

Davet sofralarınızda cam yemek takımlarınıza renk katmak için, kaselere su doldurup içine masanıza uygun renklerde taze çiçekler yerleştirebilirsiniz.


 1. Peçetelikler nasıl süslenir?

Peçete bileziklerini kendiniz de yapabilirsiniz. Satın aldığınız rengarenk boncukları tellere geçirin. Sonra telleri halka şeklinde birleştirin. Peçeteleriniz ister ipek ister keten olsun, boncuklarla hazırladığınız renkli peçetelere çok yakışacaktır.


Şunlara da göz atın;

 1. Mutfağınızı zengin göstermenin yolları
 2. Mutfaktaki malzemelerin güvenilirliği
 3. Mutfak temizliği nasıl yapılır?
 4. Şık sunumlu ikramlar
 5. Tadımlık tarifler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo