Mutfağınızı Zengin Göstermenin 10 Kolay Yolu

Mutfağınızı tamamen değiştirmeden küçük dokunuşlarla farklı bir görünüm elde etmek mümkün! İşte mutfağınızı zengin göstermenin 10 kolay yolu…
Mutfağınızı Zengin Göstermenin 10 Kolay Yolu
12 Ekim 2023, 15:29

Mutfağınızı baştan aşağı yenilemeden zengin bir hava katmak istiyorsanız bazı eşyaları düzenleyerek ya da basit parçaları yenileyerek başlayabilirsiniz. Dolap kapaklarını değiştirmek, birkaç tablo asmak ya da farklı bir perde seçmek mutfağınızda harikalar yaratabilir. Her şeyin uyum içerisinde olması mutfağınızı olduğundan daha zengin göstermeye yardımcı olacaktır. İşte mutfağınızı zengin göstermek için 10 basit ipucu. 1. Aksesuarlar Kullanın


Mutfağınızın şık ve gösterişli durması için küçük değişiklerle fark yaratabilirsiniz. Peçetelikler, sabunluklar, bitkiler ya da bir raf organizasyonu mutfağınızın havasını değiştirecek ve güzelleşmesini sağlayacaktır. Tabii seçtiğiniz aksesuarların birbiriyle uyum içerinde olmasına özen göstermelisiniz. 

 1. Daha Açık Renkler Kullanın

Duvarlardaki ve dolaplardaki açık renk, bir alanı anında aydınlatarak daha büyük ve daha pahalı görünmesini sağlar. Açık renkler ışığı yansıtır ve eski dolaplarınızdaki çizikler, ezikler dahil olmak üzere çok sayıda kusuru gizler.

 1. Dolap Kapaklarını Değiştirin

Eski yıpranmış dolap kapaklarını yenileriyle değiştirmek veya eskilerini zımparalamak ve onarmak mutfağınıza şık ve yeni bir görünüm kazandıracaktır. Bir miktar cazibe için cam veya parlak kapılar getirin ya da bazı alanlarda kapılardan vazgeçin ve en güzel parçalarınızı sergilemek için açık raflar oluşturun.


 1. Avizenizi Değiştirin

Avizeler ve sarkıtlar, yalnızca mutfağınızı aydınlatmak için değil, aynı zamanda mekânın havasını değiştirmek için de mükemmel aksesuarlardır. Çoğu evde ve kiralamada bulunan standart ışıklar tek tiptir. Farklı bir avize seçerek mutfağınızın daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Sanat Eseri Kullanın

Sanat eserleri herhangi bir odanın enerjisini değiştirmenin en harika yoludur ve mutfağınızın da çok şık durmasını sağlayacaktır.  Sanat, istedikleri her şeyi değiştirme özgürlüğüne sahip olmayan kiracılar için de harika bir seçenektir. Ünlü bir ressam ya da fotoğrafçının bir eserinin kopyasını duvarlarınıza asarak mutfağınızın havasını değiştirebilirsiniz. 


 1. Şık Perdeler Tercih Edin

Pencereleriniz eski bir görünüme sahipse yapacağınız en iyi şey şık ve zarif perdeler kullanmak olabilir. Ortamın rengine göre seçeceğiniz ve eşyalarla uyum içerisinde olan bir perde mutfağınızı olduğundan daha zarif ve zengin gösterebilir.

 1. Küçük Aletleri Saklayın

Hiçbir şey bir alanı dağınıklıktan daha fazla aşağı çekmez. Tezgah alanınızı tost makinesi, blender ve cezve gibi küçük cihazlardan uzak tutun. Kullanmak istediğinizde çıkarmanız yeterince kolaydır.

 1. Halılarınızı Değiştirin

Mutfağınızın halıları diğer eşyaların stili ve renkleriyle uyumsuz görünüyorsa hiç zaman kaybetmeden halınızı değiştirmelisiniz.  Mutfağınız yeni ve şık olsa bile halınız göze batacak ve göze hoş görünmeyecektir. Bu yüzden mutlaka mutfağın renk ve tarzına uygun bir halı seçilmeli.

 1. Mutfak Masanızın Düzenini Değiştirin

Mutfağınızdaki masada duran objeler her zaman birbiriyle uyumlu ve dekoratif olmalı. Hem masa örtüsü hem de birden fazla obje kullanıyorsanız örtünüzün daha sade olması masanızı daha zarif gösterecektir. Masanızda dekorasyon amaçlı objelere yer veriyorsanız çok kalabalık görünmediğinden ve göz yormadığından emin olmalısınız. 

 1. Tencere Askıları Kullanın

Mutfağınızdaki boş alanları değerlendirmek iyi bir fikir olacaktır. Metal askılar kullanarak bunu yapabilirsiniz. Uygun bulduğunuz boş bir alana astığınız metal mutfak askılarına dekoratif bir şekilde dizeceğiniz tava, tencere kepçe ya da kahve kupaları gibi asılmış mutfak ekipmanları mutfağınızın havasını tamamen değiştirecektir.

 1. Konsept Bir Köşe Yaratın

Mutfağınızın küçük bir bölümünde sevdiğiniz şeylere göre düzenleyeceğiniz küçük bir köşe yaratabilirsiniz. Örneğin bir kahve köşesi yaratmak stilinizi yansıtıyorsa farklı kahve çeşitleri, termoslar ya da kupalarla şık ve güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz. 

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo