ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ KIRKKİLİT OTUNUN FAYDALARI NELERDİR, NASIL KULLANILIR?

KIRKKİLİT OTUNUN FAYDALARI NELERDİR, NASIL KULLANILIR?

Kırkkilit otu ne işe yarar? Kırkkilit otu nasıl kullanılır? Kırkkilit otunun zararları nelerdir? Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır? İşte, mide hastalıklarına iyi gelen kırkkilit otu faydaları ve kullanımı:
Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Atkuyruğugiller familyasına ait bir bitki olan kırkkilit otu, su kıyılarında ve sulak yerlerde yetişir. Yaşayan fosil olarak da nitelendirilen kırkkilit otu, 'at kuyruğu' ismiyle bilinir. Bazı yörelerde 'çamotu, kuş kuyruğu ve zemberek otu' isimleriyle tanınır. Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişen bu bitki, görünümü ile biberiyeye benzer. Antioksidan özelliği ile vücut direncini arttıran kırkkilit otu, çay olarak tüketilir. İşte, 'Kırkkilit otu ne işe yarar?' diye merak edenler için, kırkkilit otunun faydaları ve kullanımı:


Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Ağız içindeki yaraların ve diş eti kanamalarının tedavisinde kullanılır.
 • Böbrek taşı oluşumunu önler.
 • Ülser gibi mide yaraları ve hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Tırnak ve saç sağlığına destek olur. Kırıkların önüne geçer.
 • Eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılır.
 • Kemik sağlığına olumlu etkileri vardır. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur, kemik erimesi riskini düşürür.
 • Kış aylarında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Romatizma ağrılarının giderilmesini sağlar.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Böbreklerin çalışmasına destek olarak fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Ödem ve şişkinliğe iyi gelir.
 • Kansızlığa karşı etkilidir.
Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit otunun en uygun tüketim şekli, çay yapımında kullanmaktır. Bunun için bir fincan suyu kaynatın. Kaynayan suya 3 dal kırkkilit otu atın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Daha sonra karışımın suyunu süzün. Ardından şeker ile tatlandırarak içebilirsiniz. 

Kırkkilit otu, günde 1 kez içilmelidir. Aşırı tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Kırkkilit Otu Ne Zaman Toplanır?

Kırkkilit otunun toplanması için en ideal zaman Mayıs ve Haziran'dır. Sonbahar aylarında bitkide hastalık görülme riski artar. Bu yüzden yaz bitmeden önce toplanması gerekir.


Kırkkilit Otu Nerede Bulunur?

Kırkkilit otunu aktarlardan veya güvenilir online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Ancak bitkisel ürünleri alırken, güvenilir yerlerden alışveriş yapmaya özen gösterin.


Hamileler Kırkkilit Otu Kullanabilir Mi?

Hamile ve emziren annelerin hem kendine, hem de bebeğe zararı olmaması için kırkkilit otunu tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmez.


Kırkkilit Otunun Zararları Nelerdir?

Kırkkilit otunun aşırı tüketilmesi veya yanlış tüketimi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden tüketimi günde 1 fincan olarak sınırlandırılmalıdır.

Kırkkilit otu en çok böbreklere etki ettiği için, böbrek hastalarının bu otu kullanması uygun değildir. Kırkkilit otu potasyum değerini de düşürür. Potasyumu düşük olan kişiler bu otu hiçbir şekilde tüketmemelidir.


Önemli Not: Ciddi ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, böbrek hastaları, düzenli ilaç kullananlar, hamileler, emziren anneler ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler için kırkkilit otu sakıncalıdır. Bu yüzden tüketmeden önce mutlaka doktora danışılmalı, doktorun onay vermediği hiçbir ürün kullanılmamalıdır.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!