Kesme Tahtasındaki Delik Ne İşe Yarar?

Kesme tahtasında bulunan delik ne işe yarar? Kesme tahtasını asmak yerine o delik ne için kullanılabilir? İşte, kesme tahtasındaki deliğin kullanım alanları:
Kesme Tahtasındaki Delik Ne İşe Yarar?
24 Nisan 2024, 22:26

Hemen hemen herkesin mutfağında bir tane kesme tahtası vardır. Tahtanın üst kısmına bir delik vardır, çoğumuz bu deliğin asmak için olduğunu düşünürüz. Evet bu delik asmak için kullanılır ancak başka anlamları da vardır. 'Peki kesme tahtasındaki delikler ne için kullanılır?' İşte, cevabı;


Evde yemek yapıyorsanız mutlaka bir kesme tahtanız vardır. Sonuçta mutfakta yemek yaparken mutfak tezgahlarını kimse çizmek istemez. Kesme tahtaları tür ve modellerine göre değişiklik gösterse de genellikle ev tipi kesme tahtalarının üst kısmında bir açıklık vardır. Birçok insan tahtanın açık kısmından tahtayı asarak mutfakta alan kazanır. 


Bu kesme tahtalarındaki delik, evde yemek yapan insanların hayatını kolaylaştıracak bir işlev sunar. Tahtada kesilen sebze, meyve ya da et ürünlerini, tencere ya da tava içerisine götürürken dağılabilir, etrafa saçılabilir. Bu aşamada tahtadaki delik işe yarar. Doğradığınız sebze, meyve ya da et ürünleri daha tahtanın üzerindeyken tencere ya da tavanın üzerine götürülür. Bulunan açıklıktan tencere ya da tavanın içerisine dökülür. Bu şekilde etrafa saçılmadan pişirilmeye başlanabilir. Tabi bunu yapabilmeniz için kesme tahtasının yeteri kadar geniş açıklığı olmalıdır. Bazı tahtalar model olarak sadece duvara asmak üzere tasarlanırlar. Kesme tahtasının bu yöntemde kullanmak isterseniz uygun kesme tahtası almayı unutmayın. 


Şunlara da göz atın;

  1. Kesme tahtası nasıl seçilir?
  2. Kesme tahtası nasıl temizlenir?
  3. Bıçak neden körelir?
  4. Çelik tencereler nasıl parlatılır?
  5. Mutfak termometresi nasıl kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo