Çelik Tencereler Nasıl Parlatılır?

Çelik tencere nasıl temizlenir ve evde nasıl parlatılır? Çelik tencere bakımı nasıl yapılmalıdır? İşte, evdeki doğal malzemelerle çelik tencereleri parlatmanın yolları:
Çelik Tencereler Nasıl Parlatılır?
24 Nisan 2024, 22:22

Mutfaklarda en çok kullanılan eşyaların başında, çelik tencere ve tavalar gelir. Bu eşyalar çabuk yanar, kireç ve is tutar. Ayrıca zaman içinde parlaklıklarını kaybeder eski bir görünüme kavuşur. Çelik tencerelerin bakımı doğru bir şekilde yapılmazsa, bu tencerelerde pişirilen yemeklerden yeterli oranda verim alınamaz. Tam da bu yüzden, evde çelik tencere parlatma yöntemlerini sizler için yazımızda derledik.Çelik Tencere Nasıl Parlatılır?

  1. Tuz ve Sirke Karışımı

Bir çay bardağı elma sirkesi ile bir yemek kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışımı çelik tencereye alarak 15 dakika bekletin. Ardından içindeki karışımı dökmeden bulaşık süngeri ile ovalayın. Dış kısmını da ovalamayı ihmal etmeyin. Daha sonra bol su ile durulayın.

  1. Su ve Limon Karışımı

Tencerenin, tavanın veya çaydanlığın içerisine 1 yemek kaşığı limon tuzu koyun. Üzerine su ekleyerek ocakta kaynatın. Karışım oda sıcaklığına geldiğinde mutfak süngeri ile tencerenin için ovalayın ve bol su ile durulayın.

  1. Sirke ve Karbonat Karışımı

Bir çay kaşığı sirkeyi, bir tatlı kaşığı karbonatla karıştırın. Bu karışımı çelik tencereye ekleyin. Üzerine az miktarda su ilave ederek kısık ateşte kaynatın. Ardından tenceredeki suyu dökün ve bol suyla tencerenizi durulayın.

  1. Elma Kabuğu

Elma kabuklarını geniş bir tencereye alın. Üzerine su ekleyin. Karışımın içerisine daha küçük boyuttaki çelik tencerenizi yerleştirin. İçindeki suyla birlikte 10 dakika kaynatın. Daha sonra içindeki tencereyi çıkartarak ılık suyla durulayın.

  1. Karbonat ve Su Karışımı

Karbonatı, az miktarda su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu karışımı yumuşak bir bez yardımıyla tencerenin içine ve dışına sürün. 10 dakika beklettikten sonra tencerenizi bol suyla yıkayın. Ancak karbonatın tencereyi çizmemesine dikkat edin.


Not: Çelik tencere ve tavaları yıkadıktan sonra, üzerinde su lekesi kalmaması için güzelce durulayın.


Şunlara da göz atın;

  1. Yanmış tencere nasıl temizlenir?
  2. Tencere bakımı nasıl yapılır?
  3. Döküm tencereler nasıl kullanılır?
  4. Düdüklü tencere nasıl kullanılır?
  5. Granit tavalar sağlıklı mı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo