Kalp Kapak Hastalığı Nedir, Neden Olur?

Kalp kapak hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Kalp kapak hastalığı neden olur? Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, kalp sağlığını önemli ölçüde etkileyen kalp kapak hastalığı hakkında bilgi verdi.
Kalp Kapak Hastalığı Nedir, Neden Olur?
07 Kasım 2023, 13:09
Lezzet Trendleri

Kalp kapağı hastalığında, kalbinizdeki kapakçıklardan biri veya birkaçı düzgün çalışmıyordur. Kalbinizde kanın doğru yönde akmasını sağlayan dört kapakçık vardır. Bazı durumlarda, bir veya daha fazla valf düzgün açılmaz veya kapanmaz. Bu, kalbinizden vücudunuza giden kan akışının bozulmasına neden olabilir. Kalp kapağı hastalığı tedaviniz, etkilenen kalp kapağına ve hastalığın tipine ve ciddiyetine bağlıdır. Bazen kalp kapağı hastalığı, kalp kapağını onarmak veya değiştirmek için ameliyat gerektirir.

kalp sağlığı

Kalp Kapak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 1. Doktor steteskopla kalbi dinlerken çıkan uğultu sesi (kalp üfürümü)
 2. Göğüs ağrısı
 3. Abdominal şişlik (ilerlemiş triküspit yetersizliğinde daha yaygın)
 4. Tükenmişlik
 5. Özellikle aktifken veya uzanırken nefes darlığı
 6. Ayak bileklerinizin ve ayaklarınızın şişmesi
 7. Baş dönmesi
 8. Bayılma
 9. Düzensiz kalp atışı

kalp hastalığı

Kalp Kapak Hastalığı Nedenleri

Kanın doğru yönde akmasını sağlayan dört kalp kapağı mitral, triküspit, pulmoner ve aort kapakçıklarıdır. Her kapakçık, kalp atışında bir kez açılıp kapanan kanatlara (yaprakçıklara) sahiptir. Kapakçıklardan biri veya birkaçı düzgün açılıp kapanmazsa, kalbinizden vücudunuza giden kan akışı bozulur. Kalp kapağı hastalığı doğumda mevcut olabilir (doğuştan). Enfeksiyonlar ve diğer kalp rahatsızlıkları gibi birçok neden ve duruma bağlı olarak yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Kalp kapağı sorunları şunları içerir:

 1. Yetersizlik: Valf kapakları düzgün kapanmaz ve kanın kalbinizde geriye doğru sızmasına neden olur. Bu genellikle prolapsus adı verilen bir durum olan kapak kanatlarının geriye doğru şişmesi nedeniyle oluşur.
 2. Stenoz: Valf kanatları kalınlaşır veya sertleşir ve muhtemelen birbirine kaynaşır. Bu daralmış bir kapak açıklığına ve kapaktan kan akışının azalmasına neden olur.
 3. Atrezi: Valf oluşmamıştır ve katı bir doku tabakası, kalp odaları arasındaki kan akışını engeller.

Yazar:

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener

Şunlara da göz atın;

 1. Kalp sağlığı için beslenme önerileri
 2. Kalp sağlığı için en iyi diyetler
 3. Kadınlarda kalp hastalığı belirtileri
 4. Kalp hastalıklarında risk faktörleri nelerdir?
 5. Fazla kilo kalp hastalarını nasıl etkiliyor?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo