En İyi Çay Nasıl Demlenir?

Türk mutfağının olmazsa olmazı haline gelen siyah çay nasıl demlenir, çay ne kadar sürede demlenir, püf noktaları nelerdir? Detaylı anlatımıyla çay demleme taktikleri Lezzet'te!
En İyi Çay Nasıl Demlenir?
11 Ekim 2023, 15:41

Siz de sofralarınızı taçlandıracak lezzette bir çay mı demlemek istiyorsunuz? İşte size birkaç püf noktası.
Birçok farklı çay içme ritüelimiz var. Çay, her zaman mükellef bir kahvaltı sofrasının olmazsa olmazı elbette beş çayında yapılan sohbetlerin en vazgeçilmezi, hamur işlerinin en yakın arkadaşı, çoğunlukla uzun kış akşamlarında yemek sonrası televizyon keyfinin en güzel eşlikçisi olarak çıkar karşımıza. Değişmeyen tek şey çayın hayatımızdaki yeri. Peki hayatımızda bu denli büyük yer tutan çayı demlerken nelere dikkat etmeliyiz? Herkesin kendine özel bir tekniği, her uzmanın farklı bir görüşü var ancak bir genelleme yapacak olursak aşağıdaki noktalara dikkat etmek iyi bir başlangıç olabilir.

siyah çay

İyi Çay Nasıl Demlenir?

 1. Daha lezzetli bir çay demlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullandığınız demlik. Cam, porselen veya toprak demlikte demlenen çaylar metal demlikte hazırlanan çaylara göre çok daha lezzetli olur.
 2. Musluk suyu yerine temiz su kullanmak çayınızın tadını etkileyen faktörlerden bir diğeri. Ayrıca çayınızı asla bekletilmiş suyla demlememelisiniz.
 3. Kaynattığınız suyu demliğe aktarmadan önce demliği ısıtmalısınız çünkü sıcak suyu soğuk demliğe dökerseniz, demlik çok hızlı bir şekilde ısı kaybeder ve çaya esas lezzetini veren reaksiyonlar gerçekleşmez.
 4. Çay demlenirken hava ile temasını mümkün olduğunca kesmelisiniz. Hatta demliğin ağız kısmını kapatarak hem suyun buharının içeride kalmasını
  sağlayabilir hem de hava ile temasını tamamen kesebilirsiniz.
 5. Çay alırken fazlaca alıp uzun süre bekletmektense az miktarlarda alıp cam kavanozlarda, nemli olmayan ve güneş görmeyen bir yerde saklamak çayınızın kalitesini artırır.

siyah çay

Çay Ne Kadar Sürede Demlenir?

 1. Çayın demlenme süresi ortalama 12-15 dakika arasıdır. Çayı demledikten sonra, demliği çaydanlığa aralık kalacak şekilde oturtun ve 12 dakika bekleyin. Bu süre boyunca ocağın ısısıyla oynamayın. Demlenen çayı ocaktan alın ve 2 dakika dinlendirin. Bu sayede siyah çay tanelerinin çökmesi kolaylaşacaktır.

Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Çay Çeşitleri

 1. Ada çayı nasıl yapılır?
 2. Papatya çayı nasıl demlenir?
 3. Kuşburnu çayı nasıl yapılır?
 4. Ahududu çayı nasıl yapılır?
 5. Biberiye çayının faydaları nelerdir?
 6. Anason çayı nasıl yapılır?

Birbirinden farklı çeşitleriyle en lezzetli çay tariflerine göz atın.

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo