ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ ANASON NASIL KULLANILIR? ANASON ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

ANASON NASIL KULLANILIR? ANASON ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Anasonun faydaları nelerdir? Anason çayı bebeklerde nasıl kullanılır? Anason tohumu zayıflatır mı? Hepsi ve daha fazlası Lezzet'te!
Kokusuyla akıllarda

Yazı: Seray Baykan

Anason Nedir?

Maydanozgiller familyasının keskin kokulu ve aromatik üyesi anason… Ortadoğu ve Akdeniz bölgesine ait olan bitki, bin 500 yıldır bizimle.
Eski Mısırlılar’dan miras kalan bitkinin yüzde 87’si İç Ege, yüzde 12’si ise Akdeniz Bölgesi’nde üretilir. Her yıl yaklaşık 8 ile 15 bin ton hasat elde edilir. Anason sıcak ve güneşli iklimi sever bu nedenle ülkemizde; Denizli, Burdur, Muğla ve Antalya’da, bir kısmı da Bursa, Balıkesir, Afyon, Uşak ve İzmir’de yetiştirilir. Ülkemizde üretilen anasonun bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere farklı farklı ülkelere ihraç edilmektedir. Anasonun yurt dışında tarımının yapıldığı bazı ülkeler ise; Hindistan, Güney Rusya, Meksika, Çin, Afganistan ve Güney Amerika’dır. Bu benzersiz ve bambaşka kokuya sahip bitki büyük oranda içki yapımında kullanılır. Bunun yanında vücut ısısını artırıcı, solunumu kolaylaştırıcı, uyku getirici ve ağrı dindirici özelliklerinden dolayı da eczacılıkta kullanılmaktadır. Kek ve çörek gibi gıda maddelerinde tat ve koku vermesi için kullanılan anason, diş macunu yapımı gibi bazı sanayi kollarında da kullanılmaktadır.


Anason Çayı Nasıl Yapılır? Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkili anason çayını hazırlamak için, 1-2 çay kaşığı anason tohumunu havanda ezin. Ardından kaynar suyun içine atın ve karıştırın. Demlenmesi için 10 dakika bekletin ve süzün. Afiyet olsun.

Anason çayı bebeklerde kullanımı için, bebeğinizin doktoruna mutlaka danışın. Anason çayı 2 aydan itibaren bebeklere verilebilir. Bu çayın en önemli özelliği sindirimi rahatlatması ve gaz çıkışını kolaylaştırmasıdır. Yeni doğan bebeklerde sık sık gaz problemi yaşandığı için, anason çayı kullanılır. Bebeğinize anason çayı yapmak için, cezveye bir çay kaşığı anason tohumu ve su koyun. Karışımı 5 dakika kaynatın ve 10 dakika dinlendirin. Ardından biberon veya çay kaşığı yardımıyla bebeğinize verebilirsiniz. Anason çayı vücudu rahatlatarak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Bu yüzden anason çayını bebeğinize yatmadan 1 saat önce verebilirsiniz.


Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatarak, hazımsızlığı önler.
  • Sakinleştirici etkisi sayesinde migren ataklarının şiddetini azaltır.
  • Sinirleri yatıştırır. Özellikle stres, uykusuzluk ve depresyona karşı etkilidir.
  • İshal, kusma ve mide bulantısına iyi gelir.
  • Anne sütünü arttırır, doğum sonrası ağrılarını azaltır.
  • Bebeklerin sindirimine destek olur, gaz çıkartmasını kolaylaştırır.
  • Regl dönemi ağrılarını azaltır.
  • Uykuya dalmayı kolaylaştırır, vücudun gevşemesini sağlar.


Daha fazlası için, bunlara da bakın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!