Anason Nasıl Kullanılır? Anason Çayı Faydaları Nelerdir?

Anasonun faydaları nelerdir? Anason çayı nasıl yapılır? Özellikle bitki çaylarında yaygın olarak kullanılan anason, sağlık için faydalı olan bitkilerden biridir. İşte, anasonun faydaları hakkında merak edilenler:
Anason Nasıl Kullanılır? Anason Çayı Faydaları Nelerdir?
24 Temmuz 2023, 14:46

Anason Nedir?

Maydanozgiller familyasının keskin kokulu ve aromatik üyesi anason… Ortadoğu ve Akdeniz bölgesine ait olan bitki, bin 500 yıldır bizimle.

Eski Mısırlılar’dan miras kalan bitkinin yüzde 87’si İç Ege, yüzde 12’si ise Akdeniz Bölgesi’nde üretilir. Her yıl yaklaşık 8 ile 15 bin ton hasat elde edilir. Anason sıcak ve güneşli iklimi sever bu nedenle ülkemizde; Denizli, Burdur, Muğla ve Antalya’da, bir kısmı da Bursa, Balıkesir, Afyon, Uşak ve İzmir’de yetiştirilir. Ülkemizde üretilen anasonun bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere farklı farklı ülkelere ihraç edilmektedir. Anasonun yurt dışında tarımının yapıldığı bazı ülkeler ise; Hindistan, Güney Rusya, Meksika, Çin, Afganistan ve Güney Amerika’dır. Bu benzersiz ve bambaşka kokuya sahip bitki büyük oranda içki yapımında kullanılır. Bunun yanında vücut ısısını artırıcı, solunumu kolaylaştırıcı, uyku getirici ve ağrı dindirici özelliklerinden dolayı da eczacılıkta kullanılmaktadır. Kek ve çörek gibi gıda maddelerinde tat ve koku vermesi için kullanılan anason, diş macunu yapımı gibi bazı sanayi kollarında da kullanılmaktadır.

anason

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkili anason çayını hazırlamak için, 1-2 çay kaşığı anason tohumunu havanda ezin. Ardından kaynar suyun içine atın ve karıştırın. Demlenmesi için 10 dakika bekletin ve süzün. Afiyet olsun. Bu çayın en önemli özelliği sindirimi rahatlatması ve gaz çıkışını kolaylaştırmasıdır.

anason çayı
Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

 1. Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatarak, hazımsızlığı önler.
 2. Sakinleştirici etkisi sayesinde migren ataklarının şiddetini azaltır.
 3. Sinirleri yatıştırır. Özellikle stres, uykusuzluk ve depresyona karşı etkilidir.
 4. İshal, kusma ve mide bulantısına iyi gelir.
 5. Anne sütünü arttırır, doğum sonrası ağrılarını azaltır.
 6. Bebeklerin sindirimine destek olur, gaz çıkartmasını kolaylaştırır.
 7. Regl dönemi ağrılarını azaltır.
 8. Uykuya dalmayı kolaylaştırır, vücudun gevşemesini sağlar.

Daha fazlası için, bunlara da bakın;

 1. Rezene çayının faydaları nelerdir?
 2. Papatya çayı neye iyi gelir?
 3. Yeşil çay ne işe yarar?
 4. Depresyona iyi gelen bitki çayları
 5. Adet söktürücü bitki çayları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo