İstanbul'daki Hayvanat Bahçeleri, Akvaryumlar ve Fiyatları

Özellikle çocuklu aileler haftasonu için çocuklarını götürecek yer arıyor. Hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar da bu nedenle seçenekler arasında. Peki, İstanbul ve çevresindeki hayvanat bahçeleri, akvaryumlar neler? İşte İstanbul ve çevresindeki bazı hayvanat bahçeleri ile akvaryumlar...
İstanbul'daki Hayvanat Bahçeleri, Akvaryumlar ve Fiyatları
24 Nisan 2024, 22:31

Havaların ısınması ile birlikte özellikle hafta sonları 'Çocuklarla yapılabilecek aktiviteler' aileler arayışa giriyor. Seçenekler arasında çocukların çok ilgisini çeken hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar da bulunuyor. Bu makalemizde İstanbul ve İstanbul çevresinde gidilebilecek hayvanat bahçelerine ve akvaryumlara bakıyoruz. Akvaryumlar özellikle AVM'lerde yer alırken, hayvanat bahçeleri kentin farklı lokasyonlarına ve yakın çevreye dağılmış durumda. İşte hafta sonu planı yapan aileler için fikir verebilecek bazı öneriler:

 1. Sea Life Akvaryum

sealife akvaryum

Dünyanın en büyük okyanus akvaryumlarından biri olan Sea Life, 83 metre uzunluğunda bir tünele sahiptir. Avrupa'nın en geniş köpekbalığı ailesiyle tanışma imkanı sunan Sea Life da, interaktif dokunma havuzu da mevcut. Bu sayede deniz yıldızı gibi bazı deniz canlılarına dokunma hizmeti de sunmaktadır.

Ücretler: Sea Life akvaryumda tekli biletler olduğu gibi farkı seçenekler de var. Örneğin ortak bilet ile çocuğunuzu 2 farklı etkinliğe götürebiliyorsunuz. Fiyatlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ziyaret saatleri: Sea Life Akvaryumu Haziran ayında 10.00-19.00 arasında ziyaret etmek mümkün.

Adres: Kocatepe, Paşa Cd, 34045 Bayrampaşa/İstanbul

Google haritalarda bakın.

 1. İstanbul Akvaryum

istanbul akvaryum

Florya sahilinde yer alan İstanbul Akvaryum, dünya denizlerinde yaşayan balık türlerini görme imkanı sağlar. Karadeniz'den Pasifik'e kadar uzanan yolda, 16 farklı tema ve 1 adet yağmur ormanı bulunmaktadır. Ayrıca ziyaretçilerine köpek balıkları ve vatozlarla birlikte dalış yapma hizmeti de sunulmaktadır.

Ziyaret saatleri: İstanbul Akvaryum hafta içi sabah 10:00 akşam 19:00 arası hizmet veriyor. Hafta sonu ise sabah 10:00 akşam 20.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün.

Ücretler: İstanbul Akvaryum 2 yaşa kadar ücretsiz. Diğer ücretler için bu linke bakabilirsiniz: istanbulakvaryum.com/tr/online-bilet

İçeride neler var: Akvaryum'da dünyanın farklı coğrafi koşullarında yaşayabilen çok sayıda türü görmek mümkün. Bunun yanında balık beslenme saati, köpek balıkları ile dalış gibi çeşitli aktiviteler de düzenleniyor.

Adres: Şenlikköy, Yeşilköy Halkalı Cd. No:93, 34153 Florya/İstanbul

Google haritalarda bakın.

 1. Polonezköy Hayvanat Bahçesi

polonezköy hayvanat bahçesi

Şehrin karmaşasından uzakta bulunan Polonezköy hayvanat bahçesi, İstanbul'un en büyük tabiat parkı olma özelliğine sahip. 3000 hektarlık bir alana kurulan bu bahçede, sürüngenler, memeliler ve kuşlar olmak üzere yüzlerce hayvan bulunmaktadır. 

Adres: Polonez, 75. Yıl Cd., 34829 Beykoz/İstanbul

Google haritalarda bakın.

 1. Emaar Akvaryum, Sualtı Hayvanat Bahçesi

emaar akvaryum sualtı hayvanat bahçesi

20.000'in üzerinde canlıya ev sahipliği yapan Emaar akvaryum, kayalık kıyılar, ana tank, ormanlar, nehirler, şelaleler, penguen adası, timsah krallığı ve hayal adası bölümlerinden oluşmaktadır. İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan bu akvaryumda, dünyanın en büyük timsahlarından biri olan kral timsah ve dişisi de yer alıyor.

Adres: Ünalan, Libadiye Cd. No:78, 34700 Üsküdar/İstanbul

Google haritalarda bakın.

 1. Aslan Park

aslan park

Türkiye ve çevre ülkelerin ilk büyük kedi parkı olan Aslan Park, 8 dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur. Aslan Park'ın içerisinde kaplan, puma, leopar, karakulak, kara panter, bengal kaplanı, beyaz aslan ve vaşak gibi canlıları görebilirsiniz.

Adres: Cami Mh. Balıkçılar Sk. U Blok No:20 D:U, D:226, 34940 Tuzla

Google haritalarda bakın.

 1. Timsah Park

timsah park

Dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olan Timsah Park, binlerce denizaltı canlısının ve sürüngenlerin gözlemlenebilmesini sağlar. 47 farklı temaya sahip olan bu parkta, köpek balıkları, dev timsahlar, dev kaplumbağalar, su samurları ve özel kuş türlerine rastlamak mümkündür.

Adres: Cami, Balıkçılar Sk. No:20, 34940 Tuzla/İstanbul

Google haritalarda bakın.

 1. Park Of İstanbul

park of istanbul

Park of İstanbul da çocukların hafta sonu hayvanlarla iç içe bir gün geçirebileceği hayvanat bahçeleri arasında. Park of İstanbul kompleksi Çekmeköy'de yer alıyor. Komplekste hayvanat bahçesi ile birlikte macera parkı, mesire alanı, kafe restoran, çay bahçesi gibi alanlar da var.

Ziyaret saatleri: Park of İstanbul'daki hayvanat bahçesini haftanın her günü saat 09.00 ila 19.30 arasında ziyaret etmek mümkün. Gişeler 09.00 ile 19.00 arasında çalışıyor.

İçerideki Hayvanlar: Hayvanat bahçesinde Aslan, Kaplan, Ayı, Deve, Lama gibi çocukların çok ilgisini çekebilecek hayvanlar yer alıyor. Hayvanat Bahçesinde ki hayvanların listesini görmek için bu linke tıklayabilirsiniz. Çocuklar, Pony'ye de binebiliyor. Lama gibi bazı hayvanları parkta otlarken görmek de mümkün.

Notlar: Eğer otomobille gidecekseniz otopark tesisin içinde yer alıyor. Hafta sonu çocuğunuzu gezdirmek istiyorsanız mümkün olduğu kadar erken gitmenizi öneririz.

Adres: Çatalmeşe Mahallesi Mesire Alanı, 30 Ağustos Cd. No:3, 34467 Çekmeköy

Google haritalarda bakın.

 1. Jungle Park

jungle park


Eklem bacaklılar, sürüngenler, kuşlar, memeliler ve balıklar olmak üzere 5 gruba ayrılan Jungle Park, Eyüpsultan ilçesinde yer alır. Yüzden fazla canlıya ev sahipliği yapan Jungle Park'ta Safari turuna katılmak da mümkün.

Adres: Yeşilpınar, Şelale Sk. No:29, 34065 Eyüpsultan/İstanbul

Google haritalarda bakın.

 1. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi (Darıca-Kocaeli)

Faruk yalçın hayvanat bahçesi

1993 yılında Darıca'da kurulan Türkiye'nin ilk özel hayvanat bahçesi Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı bugün de özellikle İstanbul ve Kocaeli'den çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Ziyaret saatleri: Hayvanat bahçesini her gün saat 10.00-19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Gişeler saat 18.30'da kapanıyor. 

İçerideki Hayvanlar: Faruk Yalçın Hayvanat bahçesinde Afrika Aslanı'ndan Sibirya Kaplanı'na, zürafadan maymunlara, penguenlerden timsaha, gergedandan sırtlan ve şempanzeye kadar çok sayıda hayvan türünü görmek mümkün. (Hayvanat bahçesinde hangi hayvanların olduğunu bu linkten görebilirsiniz)

Ücretler: Tek günlük biletlerde ücretler şöyle: Yetişkin 695 TL, Çocuk (3-17 Yaş) 395 TL, Öğrenci 395 TL, Engelli 115 TL, 65 Yaş Üstü 385 TL, Bebek (0-36 Ay) Ücretsiz.

Online bilet alanlarda indirim imkanı uygulanıyor. Hayvanat Bahçesinde yıllık abonelik seçeneği de var. Ve yıllık abonelik de fiyatlar daha uygun bir rakama geliyor. 

Güncel fiyatları görmek için tıklayın.

Notlar: Hayvanat bahçesinin içinde kafeler bulunuyor. Aracıyla gidecek olanlar için parkın karşısında bir otopark mevcut. Sıcak bir günde çocuğunuzu götüreceksiniz şapkasını unutmamayı da tavsiye ederiz.

Adres: Piri Reis, Tuzla Cd. No:297, 41700 Darıca/Kocaeli

Google haritalarda bakın.

Şunlara da göz atın;

 1. İstanbul piknik alanları
 2. Ankara piknik alanları
 3. İstanbul kahvaltı mekanları
 4. İstanbul tatlı mekanları
 5. İstanbul'da çocukla gidilebilecek en iyi mekanlar
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo