Güneş Döküntüsüne Ne İyi Gelir: 7 Doğal Çözüm

Güneş döküntüsü, uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra ciltte meydana gelen döküntülerdir. Peki, güneş döküntüsüne ne iyi gelir? İşte, güneş döküntüsü için uygulanan 7 doğal yöntem:
Güneş Döküntüsüne Ne İyi Gelir: 7 Doğal Çözüm
10 Haziran 2024, 10:04

Güneş döküntüsü, güneş ışığına maruz kalmanın cildinizde reaksiyona neden olduğu bir tür fotodermatozdur. Yaygın bir güneş döküntüsüne polimorf ışık patlaması (PMLE) adı verilir ve bazen güneş zehirlenmesi döküntüsü de denir. Kırmızı renkli olan bu döküntüler, aynı zamanda oldukça kaşıntılıdır. Güneş döküntüsü genellikle güneşe maruz kaldıktan birkaç saat veya gün sonra ortaya çıkar. Vücudun güneş ışığına maruz kalan her yerinde gelişebilir. Kaşıntılı kırmızı lekeler, ciltte yanma, pürüzlü cilt lekeleri, ateş ve baş ağrısı gibi semptomlarla kendini gösterir. 

Güneş Döküntüsüne Ne iyi Gelir?

 1. Soğuk kompres

soğuk kompres

Soğuk kompresler, ciltteki yanma hissini ve kaşıntıyı hafifletebilir. Soğuk kompresler doğrudan cilde uygulanmamalı, bunun yerine havluya sarılarak tampon hareketlerle cilde uygulanmalıdır. Dilerseniz, serin bir banyo yaparak da kaşıntı ve yanma hissini hafifletebilirsiniz. 

 1. Klima

klima

Cildiniz iyileşirken aşırı terlemekten ve nemli havadan kaçının. Kızarıklığınızın kurumasını ve serin kalmasını sağlamak için havalandırma önemlidir. Mümkünse klimalı bir odada kalın veya vantilatör kullanın.

 1. Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi kaşıntı ve iltihabı azaltmada etkili olabilir. Küveti ılık suyla doldurun ve içine 1 bardak yulaf ezmesi ekleyin. Suyun içinde 20 dakika bekleyin. Dilerseniz, yulaf ezmesini macun haline getirerek de cilde uygulayabilirsiniz. Ancak cildinizi tahriş etmemeye çok dikkat edin.

 1. Sandal ağacı

sandal ağacı

Araştırmalar sandal ağacının anti-inflamatuar ve analjezik olduğunu, yani ağrıyı azaltabileceğini öne sürüyor. Sandal ağacı tozu biraz suyla karıştırılıp döküntüye uygulandığında, isilik ile ilişkili yanma ve acı hissini azaltabilir. Macun benzeri bir madde elde etmek için 2 ölçü sandal ağacı tozunu 1 ölçü su ile karıştırın. Kızarıklığınıza uygulamadan önce, cildinizin küçük bir bölümünde test edin. Bir saatin sonunda tepki vermezseniz daha fazla sorun yaşamadan kızarıklıkların üzerine uygulamalısınız.

 1. Aloe vera

aloe vera

Aloe vera, enfeksiyonları önlerken cildi serinletebilen bir anti-inflamatuar ve antiseptiktir. Bu, şişliği ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Rahatsızlığı gidermek için aloe vera jelini doğrudan kızarıklık üzerine kullanın.

 1. Pudra

pudra

Talk pudrası teri emerek azaltır. Bu da gözeneklerin tıkanmasını önler. Kokular cildinizi tahriş edebileceğinden kokusuz talk pudrası kullanın. Kızarıklık olan bölgelere pudra sürerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. 

 1. Su

su

Kuru ciltler, güneş ışınlarından daha fazla etkilenir ve yanma hissi artış gösterebilir. Bu yüzden her gün en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Kaşıntı ve kızarıklığı azaltmak için, sıvı tüketimine dikkat edin.

Şunlara da göz atın;

 1. Güneş alerjisi belirtileri nelerdir?
 2. Güneş ışınları gözleri nasıl etkiler?
 3. Güneşten yanan yüze ne iyi gelir?
 4. Güneş yanığı acısı nasıl geçer?
 5. Güneş kaynaklı cilt soyulmasına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo