Filtre Kahve Demleme Setleri: 4 Farklı Demleme Yöntemi

Filtre kahve nasıl demlenir? Filtre kahve demlerken hangi ekipmanlar kullanılabilir? İşte, filtre kahve demlerken kullanabileceğiniz 4 yöntem ve farkları:
Filtre Kahve Demleme Setleri: 4 Farklı Demleme Yöntemi
27 Ekim 2022, 17:13

Filtre kahve, günlük hayatta en çok tüketilen kahve çeşitlerinden biridir. Lezzetli bir kahve hazırlamak için, taze kahve kullanmaya ve doğru ekipman seçmeye dikkat etmek gerekir. Çünkü kahvenizi hangi ekipmanda demlerseniz, tadı ve aroması buna göre değişiklik gösterir. Filtre kahve, genellikle french press ile hazırlansa da, farklı demlete setlerini de tercih edebilirsiniz. Filtre kahveyi demlerken kullanabileceğiniz ekipmanları yazımızda derledik.

Filtre Kahve Demleme Setleri

  1. French Press

french press

Filtre kahve denildiğinde ilk akla gelen ekipman, french press'tir. Bütçe bakımından da uygun olan french press, kolay bir kullanıma sahiptir. Press'in içerisine kahve eklenir. Üzerine kaynar su dökülür ve demlenmesi için 5-6 dakika beklenir. Ardından press yavaşça aşağı itilerek kahve hazırlanır. French press yalnızca kahve için değil, bitki çayları hazırlarken de kullanılır. Kahve, orta sertliktedir ve tortulu bir içim sunar. Kahve aromasının yavaş yavaş dağılması sağlanır.

  1. American Press

american press

American press, french press'le aynı şekilde çalışır. Ancak American press yalnızca kahve için kullanılır, başka içeceklerde tercih edilmez. American pressle hazırlanan kahveler daha pürüzsüzdür. Ayrıca french press'e göre daha sert bir kahve sunar. Kahvenin kıvamı hafif ve içimi kolaydır.

  1. V60

V60

V60 yöntemiyle kahve demlemek için, ilk olarak su ısıtılır. V60'ı üst haznesine filtre kağıdı yerleştirilir ve kağıt suyla ıslatılır. Ardından 17 gram kahve, filtre kağıdının içerisine alınır. Kahvenin üzerine dairesel hareketlerle yavaş yavaş su dökülür ve kahvenin demlenmesi için bir süre beklenir. Ardından demlenen kahve bardağa alınarak tüketilir. V60 ile hazırlanan kahveler daha berrak ve daha aromatik bir tada sahiptir. 

  1. Chemex

chemex

Çok kolay bir kullanıma sahip olan chemex, V60 ile benzer şekilde hazırlanır. Chemex'in üst kısmına ince filtre kağıdı yerleştirilir. Kağıdın içerisine kahve aktarılır ve sıcak su dairesel olarak ilave edilir. Kahve demlendikten sonra içime hazırdır. 3. nesil kahvecilerin sık sık tercih ettiği chemex, ağzı kapalı olduğu için daha aromatik kahveler elde etmenizi sağlar. Ayrıca chemex'in cam olması, koku geçirgenliğini de arttırır. Özellikle kahveyi sade bir şekilde içmeyi seviyorsanız ve kahvede bulunan meyve aromalarını tam anlamıyla hissetmek istiyorsanız, chemex'i tercih edebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

  1. En iyi filtre kahve makineleri
  2. Filtre kahvenin faydaları nelerdir?
  3. Filtre kahvenin yanına ne gider?
  4. Filtre kahve makinesi nasıl temizlenir?
  5. French press mi, American press mi?
  6. İnternetten kahve alırken nelere dikkat edilmeli?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo